• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

AZLA YETİNMEYİ BİLİYORUZ; MUTLULUK SIRALAMASINDA 9. SIRADAYIZ

Reklam
, 0 Yorum

Her zaman söylerim insanımız kanaatkardır, hırslı değildir azla yetinmeyi de bir merhaba ile mutlu olmayı da biliyor. Nitekim bu tezimi Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı Türkiye Mutluluk Anketi  doğruluyor. İnanılması güç; bunca sorun varken, işsizlik Türkiye ortalamasının üç katını aşmışken bile insanımız kendini mutlu görüyor. Bu ankette; Siirt, 100 üzerinden 71.65’lik bir oranla 9. sırada ve gerçekten şaşırtıcı bir sonuç.

Bizim hemen arkamızda ise 71.36 ile 10. sırada Şırnak ili geliyor. Şırnak ilinin de sorunlar açısından bizden eksik tarafı yok, hatta fazlası var. Ancak, bu ilde yaşayan vatandaşlarımızda bizim gibi azla mutlu olmayı biliyorlar.

Birinci sırada ise Sinop var. Sanırım Sinop yıllardan beri bu ankette hep ön sıralarda yer alıyor. Onu Afyonkarahisar ve Bayburt illeri izliyor. Bu sıralama ile başta İstanbul, Bursa ve Yalova olmak üzere hiç tahmin edemeyeceğimiz birçok ili geride bırakmış oluyoruz.

Gerçekten böyle bir yapımız var. Yoldan geçerken birisi bize gülümsese, bir merhaba verse sanki dünyalar bizim oluyor. Gittiğimiz bir kamu kurumunda insanca ve olması gereken şekilde karşılansak o kurumu öve-öve bitiremiyoruz. Hele-hele bu kurum sağlık kurumu ve ilgi gördüğümüz kamu görevlisi bir doktor ise, oturup kalktığımız her yerde onu anlatırız. Nitekim bunun bir göstergesi ülkemizde sağlıkta şiddet olaylarının  en az gerçekleştiği illerden birisi de Siirt’tir. Bir başka özelliğimizi de yeri gelmişken vurgulayalım, bize hizmet edenlere her  zaman saygılıyız ve minnet duygularıyla doluyuz.

Özetlemek gerekirse azla yetinmeyi biliyoruz. Günlük nafakasını çıkaran insanımızın keyfine diyecek yoktur ve o gün dünyanın en mutlu insanıdır. Ne olur bu özelliğimizi kaybetmeyelim. Dünya hırsı gözümüzü karartmasın ve birbirimize karşı duyduğumuz sevgiyi, saygıyı hiç ama hiç kaybetmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN