• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BABALAR VE ÇOCUKLAR!

Reklam
, 0 Yorum

Babalar, daha hayattayken çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmenin mücadelesini verirler. Ölümlerinden sonra çocuklar tarafından paylaşılan mirasları vardır. Bırakılan miras (tereke), sadece madde anlamda bir miras olmayabilir. Yat, kat, araba, iş yeri, fabrika, bağ, bahçe, tarla, arsa, otel, motel ve akla gelebilecek daha nice maddi miraslar yanında bir de (iyi-kötü) isimlerini miras bırakırlar.

İsim, en önemli miraslardan biridir. Şanlı, şerefli, namuslu, dürüst bir babanın çocukları olmak elbette ki, toplum içinde ayrıcalıklı konumlara gelme sebebi olabilir. Çocuklarına milyar dolar servetler bırakanlar yanında, siyasi miras bırakanlar da vardır. Bunun canlı örnekleri hemen her dönem yaşanmıştır, yaşanmaktadır.

Sadece cumhuriyet tarihinde siyasi miraslara konan bazı isimler üzerinde duralım. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN çocuğu yoktu. Bu sebeple, siyasi anlamda bir varisi de yoktur. İyi ki öyle olmuş!

Şimdi, siyasi mirasa konun bazı isimler üzerinde duralım ve örnekler verelim:

Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü’nün büyük oğlu merhum Erdal İnönü, babasının adı sayesinde siyasette bir yerlere gelmedi mi! Torunu Gülsüm Bilgehan Toker bile dedesinin ismi sayesinde milletvekili olmadı mı! Ahmet Davutoğlu, seçim hükümetini kuracakken, Gülsüm Hanıma  bakanlık teklifi götürmüştü, neden dersiniz! Sebep, Dedesinin adını kullanmak değilse, özelliği nedir!

Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı Merhum Celal Bayar’ın Kızı Nilüfer Bayar Gürsoy Babasının adıyla milletvekili ve senatör olmadı mı!

Merhum Adnan Menderes’in çocukları Yüksel, Aydın ve Mutlu Menderes (üçünü de Allah rahmet etsin) babalarının siyasi mirasından paylarını almadılar mı!

Merhum Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, babasının siyasi mirası sayesinde parti genel başkanı ve milletvekili olmadı mı!

Merhum Alparslan Türkeş’in çocukları Ahmet Kutalmış Türkeş, Yıldırım Tuğrul Türkeş, babalarının mirası sayesinde parlamentoya girmediler mi.

Merhum Bakanlardan Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli Bakan yapılmadı mı. Eski Bakanlardan Atilla Koç’un Kızı Zehra Zümrüt Selçuk Bakan olmadı mı! Bülent Arınç’ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç Milletvekili seçtirilmedi mi. Eski Bakanlardan Mehmet Ağar’ın oğlu Zülfü Tolga Ağar milletvekili atanmadı mı.

Misalleri çoğaltmak mümkün! Ancak, bizim vermek istediğimiz mesaj açısından bu isimler yeterlidir.

Maalesef, özellikle siyasi miras işinde varislerin çoğu kere isabetli davranmadıkları ve babalarına yakışır siyaset sergilemedikleri ortaya çıkmaktadır. Maddi miraslar, toplumu pek alakadar etmez. Miras zedeler har vurup harman savursalar bile, sonuç olarak zararı kendilerinedir. Sermayelerini kediye yükleyip, ortada cıbıldak kalsalar, bundan topluma bir zarar gelmez. Amma velakin, siyasi mirasa konmuş olanlar, miraslarını kullanırlarken dikkatli olmasalar, topluma büyük zarar verebilirler. Sadece babalarının adlarını kullanmak için ehil olmadıkları makama getirilmeleri ve babalarının siyasi mirasını kötü yönetmeleri durumunda, bundan toplum büyük zarar görür!

Diyeceğimiz şu ki, babalarının maddi miraslarını kullanırken har vurup harman savuranlar bizi ırgalamaz. Amma, babalarının siyasi mirasını kötü yönetenler,  üzerinden rant devşirenler, rüşvet gibi sunulan makamlara gelmeyi kabul edenler, sadece babalarına değil, babalarının siyasi görüşünü benimseyenlere ve tüm topluma ihanet etmiş olurlar!

Bu açıdan babalarının siyasi mirasını kullananlara (Lütfen Dikkat!) diyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN