• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

BABALARIN KIYMETİNİ YETİMLERE, ANNELERİN KIYMETİNİ ÖKSÜZLERE SORUN!

Reklam
, 0 Yorum

2019 yılı 3. Pazar günü olan 16 Haziran tarihi BABALAR GÜNÜ olarak kutlanacak. Bilindiği gibi Haziran ayının üçüncü Pazar günleri, BABALARA ADANMIŞTIR. Her Haziran ayının 3. Pazar günü, Babalar Günü olarak kutlanır. Babalar Gününün ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane kentinde kutlandığı, o tarihten sonra da ABD’nin diğer eyaletlerine yayıldığı biliniyor. Babalar Gününün Resmi başlangıcını ise 1924 yılında, ABD Başkanı Calvin Coolidge yaptı ve bu girişimi desteklediğini halkına açıkladı 1966 yılına gelindiğinde, o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildirge yayınladı Ülkemizde 1980’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü Pazar’ına denk gelen 16 Haziran 2019 günü kutlanacak.

Bu gibi kutlamaların, aslında tüketim ekonomisinin çarklarını döndürmek için uygulandıkları bilinen bir gerçektir. Nitekim Şehrimizde de Babalar Günü dolayısıyla mağazaların vitrinlerinin süslendiği ve bu güne özel sözde indirimler yapıldığı gibi etkinliklerle karşı karşıyayız.

Şunu belirteyim ki ben kendim, küçük yaşta yetim kaldığım için babamı hatırlamam. Babam Hüsnü ARITÜRK RAHMET-İ RAHMAN’A kavuştuğu zaman 18 aylık bir bebektim. Yani, öz Babama (BABA) diyebilmek gibi bir lüksüm, şansım ve sevincim olmadı. Bir başka deyişle BABA ELİ ÖPMEYEN ÇOCUKLARDANIM! Babamı, 18 aylık bir bebekken yitirmiş olmama karşılık, (BABA) diye hitap ettiğim iki nur yüzlü sima vardı. Bunlardan biri Rahmetli Babamın Babası (Dedem) Hacı SALİH ÇETO’dur. (ARITÜRK) Diğeri ise Rahmetli Annemin Babası (Dedem) BABA HAYDER’DİR. (HAYDAR KILIÇÇIOĞLU)

Bu iki dedeme sadece ben değil, hatta aileleri olarak sadece bizler değil, bütün mahalleliler (BABA) derlerdi. Çünkü onların babalıkları tüm tanıdıklarına şamildi. Akrabalarına, mahallelilere hatta tüm hemşerilerine kol kanat geren, sofraları herkese açık, gönül ehli gerçek babalardı. Onlara herkes (BABA) diyerek hitap ettiği için olacak dedelerimiz olmalarına rağmen ben ve kardeşlerim de onlara hep (BABA) diye hitap ederdik.

Babamın Babasını (Hacı Salih Çeto) hayal meyal hatırlıyorum. Vefat ettiğinde 5-6 yaşlarındaydım. Annemin Babasını ise çok net şekilde anımsamaktayım. Vefat ettiğinde 15 yaşlarında bir gençtim.

Evet, öz babama (BABA) diyebilmek elini öpmek şansını bulamadım amma, ikisi de çok değerli, çok muhterem NUR YÜZLÜ DEDELERİMİ (BABA) bildim, onlara (BABA) dedim.

Annesiz, Babasız büyümek, gerçekten çok acı vericidir. Bilindiği gibi Babası ölmüş çocuklara (YETİM), annesi ölmüş çocuklara ise (ÖKSÜZ) denilir. Hem yetim, hem öksüz olmak ise acı üstüne acıdır. Bu bakımdan, Babalar Günü, Anneler Günü kutlanırken içim hep burkulur. Ellerini öpecekleri anneleri, babaları olmayan çocuklar aklıma gelir. Neyse ki, benim yine de ellerini öpeceğim bir annem vardı. Bu açıdan hem yetim, hem öksüz olanlara göre şanslıydım.

İnanır mısınız, babasız büyümenin acısını yaşamış, baba eli öpmeye hasret kalmış biri olarak, özellikle terör olaylarında şehit olanların arkalarında bıraktıkları çocuklarının durumuna herkesten çok üzüldüğümü fark ediyorum. Onlara ne verirseniz, veriniz babasızlığın yüklediği ağır yükü hafifletmiş olamazsınız. Bunun için babaları hayatta olan çocuklara diyorum ki, BABALARINIZIN KIYMETİNİ YETİM BÜYÜMÜŞ ÇOCUKLARA SORUNUZ! Tabii, ANNELERİN KIYMETİNİ DE ÖKSÜZ ÇOCUKLARA SORMAK LÂZIM!

Bu düşünceler içinde Babalar Gününü kutlarken yine de her üç BABAMIN DA (BABA bildiğim iki DEDEM ve elini öpmem nasip olmayan öz babam) AZİZ RUHLARINI FATİHALARLA TAZİZ EDİYOR, cümle babaların babalar gününü tebrik ediyor, babasız olmanın acısını yaşayan biri olarak, bütün çocuklara da hayatta olan babalarının kıymetlerini bilmelerini özellikle anımsatıyorum.

TAŞLAMALAR

YARIN BÜYÜK BULUŞMA

OLACAK İSTANBUL’DA

İMAMOĞLU-YILDIRIM

FİGÜRAN İNAN BUNDA

OYLANACAK OLAN BİL

BAŞKANLIK SİSTEMİDİR

23 HAZİRAN’IN

SONUCUYSA BELLİDİR

BENCE BULUŞMA ASLA

ETKİLEMEZ OYLARI

31 MART’TA ZATEN

MİLLET VERMİŞ KARARI

TÜRKİYE’DİR KAYBEDEN

BİLİN Kİ BU ARADA

SEÇİM HAVASI GERDİ

ORTAM GERGİN HALA DA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN