• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN HAKLI BEKLENTİLERİ…

Reklam
, 0 Yorum

Satın alma güçlerini önemli ölçüde yitiren halkımızın bu sıkıntılarını azcık da azaltmak için alınan önlemlerden biri; çalışanların ve emeklilerin ücretlerinde gerçekleştirilen artışlardır ve bilindiği gibi geçen hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonunca oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda asgari ücret 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere 2 bin 20 TL olarak belirlenip açıklanmıştı.

Maaşı düşük memurlarla ücret dengesizliğinin mağduriyetini yaşayan emekli vatandaşların ücretlerinde gerçekleştirilecek artışın 3 Ocak’ta belli olacağı dile getirildiğinden, milyonlarca vatandaşımız da, ağırlaşan hayat şartları karşısında kendilerini kısmen de olsa rahatlatacak bir artış yapılmasını beklemektedirler. Ücret artışı enflasyon oranına göre belirleneceğinden, enflasyon oranının hangi oranda açıklanacağının merakında olanlar; “Enflasyon oranı düşük gösterilmemelidir…” derlerken, düşük ücret almaktan yakınan Bağ-Kur emeklileri de mağduriyetlerinin dikkate alınması gerektiğinden söz ediyor ve; “Bu haklı beklentimizin ilgililere duyurulmasını temenni ediyoruz…” diyorlar. Şüphesiz, beklentilerinin duyurulmasını sağlamakla yükümlü olanlar içinde Basın camiası gelmektedir ve medyamızın bu konuda gereken duyarlılığı göstermemesine de tepki gösteriyorlar.

Bağ-Kur emeklilerinin diğer emeklilere nazaran mağduriyetleri, emekli olduklarında emekli ikramiyesi almamalarıdır. Bu kapsamdaki emeklilerin aldıkları ücretler ise değişiktir ve yeni bir düzenlemeye göre bundan böyle 1000 TL’nin altında emekli maaşı alan Bağ-Kur emeklisinin kalmayacağı öngörülmektedir. Yani, birçok Bağ-Kur emeklisinin maaşı asgari ücretin bile çok altındadır. Bu duruma değinen  Bağ-Kur’dan emekli bazı hemşerilerimiz; “1500-1600 TL emekli maaşı alanlarımız var ve yapılacağından söz edilen ücret artışı ile birlikte maaşlarımız 2 bin TL’nin altında kalacaktır. Halbuki bizlim maaşlarımız da asgari ücretin altında kalmamalıdır…” demektedirler.

Ücretler konusunda yaşanan mağduriyetlerin en önemli nedeni, yıllardan beri günümüze intikal eden ücret dengesizliğinin giderilmemiş olmasıdır derken, Bağ-Kur emeklisi vatandaşlarımızın bu yakınmalarında haklı olduklarını da vurgulamak isterim.

Pazartesi gecesi ulaşacağımız 2019 yılının sorunlarımızın çözümü ve beklentilerimizin gerçekleşmesine, İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, değerli okur ile hemşerilerime nice sağlıklı, refah dolu mutlu yıllar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN