• Dolar Alış 7.7200TL
  • Dolar Satış 7.6892TL
  • Euro Alış 9.0675TL
  • Euro Satış 9.0313TL
Reklam
Reklam

BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN TEPKİSİ

Reklam
, 0 Yorum

Ücret dengesizliğine yönelik tepkilerin, satın ama gücü eridiğinden daha da büyüdüğü gözlemleniyor. Açıklanan asgari ücretin yeterli olduğu bazı ihtiyaç kalemlerindeki fiyatlar üzerinden savunulurken, bu görüşe katılmayanlar; “Gelin bu ücretle geçinin de görelim…” diyorlar..

“Damdan düşenin halini, ancak daha önce damdan düşenler anlar” sözünün içerdiği gibi, asgari ücretle geçinenlerin halini de ancak onlar gibi ücret alanlar bilirler.. Açıklanan asgari ücret, rakamı belirleyenleri kapsamıyor ve böyle bir rakamla geçinmeleri durumu da söz konusu olmadığından “Gelin bu rakamla geçinin de görelim…” demenin bir anlamı kalmıyor.

Asgari ücretin, her türlü ihtiyaç gereksiniminin günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılanması olduğunu dile getiren bazı Bağ-Kur emeklisi hemşerilerimiz: “Uzun yılar prim ödedik ve emekliye ayrılırken diğer çalışanlar gibi emekli ikramiyesi almıyor olmamıza rağmen, asgari ücret kapsamında değerlendirilmiyoruz… Madem ki asgari ücret net olarak 1603 TL olarak saptanmış, çoğumuzun aylık emekli ücreti neden bu rakamın altında kalıyor?..” diyorlar.

Emeklilerin yakınmalarına daha önceleri de dikkat çekmiştim. Asgari ücretin altında kalan ücretlerin başka bir adı var mı- yok mu bilmiyorum, ancak; bu alandaki mağduriyetin dikkate alınması gerektiği görüşüne katıldığımı vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN