• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

BAHÇE VE BAĞLARIN KORUNMASI (2)

Reklam
, 0 Yorum

İl merkezinin çevresindeki bağ ve bahçelerin sorunlarını ele almaya devam ediyoruz. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi üzere klasik ve her zaman dile getirdiğimiz konulardan biridir. Ancak bugüne kadar bir gelişme sağlanamadığı için zorunlu olarak sürdürüyoruz.

Bağ ve bahçelerin bir başka sorunu da ulaşımdır.. Birçoğunun  yolu halen patika yoldur ve içinde bulunduğumuz çağda patika yol yakışmayan bir durumdur. Patika yol gübreden ürünün taşınmasına kadar çiftçiye büyük zorluklar çıkarıyor, bıktırıyor ve hatta bağ bahçelerin bakımından vazgeçiriyor, öte yandan maliyetlerin yükselmesine neden oluyor.. Motorlu araçların gidebildiği yerden itibaren taşınacak gübre veya ürünler o noktadan itibaren insan ya da hayvan sırtında taşınıyor ve bu durum maliyetleri yükselttiği gibi, büyük zahmetlerin çekilmesine de neden oluyor.

Bu durumun ortaya çıkardığı bir sakınca da yangın tehlikesidir.. Motorlu taşıtların giremediği alanlarda çıkacak yangınları söndürmek çok zordur. Bu yangınlar ilkel usullerle söndürülünceye kadar çok büyük alanlar yanmış oluyor. Nitekim her yıl çıkan yangınlarda çok büyük zararlar meydana geliyor.

Bu durumun önüne geçmek için belirli bir plan dahilinde bütün bahçeler ele alınmalı ve Allah korusun ama olası bir yangında asgari ölçülerde itfaiyenin ulaşabileceği ve müdahale edebileceği yollar yapılmalıdır. Aksi halde biz her yıl yanan onlarca dönüm bahçenin yüreğimizde oluşturduğu acıyı hissetmeye devam ederiz.

Bahçelerde yaşanan sorunlardan bir tanesi de arazilerin miras olarak intikal etmiş olmalarıdır. Babadan oğula parçalanarak gelen bu bahçelerin önemli bir bölümü küçüle-küçüle ekonomik olmaktan çıkmış ve adeta hobi bahçelerinin büyüklüğüne gelmişlerdir.  Bir bölümü de aynı gerekçeyle kaderine terk edilmiş durumda. Birden çok kişinin sahip olduğu 2-3 dönümlük bahçeler varislerin anlaşamamaları nedeniyle bakımsız kalıyor ve bu durum bahçelerin verimini etkilediği gibi komşu bahçelerinde verimini etkiliyor. Kuru otların çıkarabileceği yangın tehlikesinden zararlı ve hastalıkların geçişine kadar komşu bahçelerine çok yönlü zararları oluyor.

Umarım bu sorunlara el atılır ve bir çözüm yolu bulunur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN