• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

BAKKAL AMCANIN VERESİYE DEFTERİ!

Reklam
, 0 Yorum

Zekât vermek için gerçekten ehil olanları arayanlara örnek olması açısından çok değil, 2-3 gün önce Şırnak’ta yaşanan bir olayı anımsatalım. Eski ilçemiz, komşu il Şırnak’ı bir heyetle birlikte ziyaret etmekte olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şekerli, beraberlerinde götürdükleri yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine dağıttıktan sonra bir mahalle bakkalının dükkânına girerek veresiye defterinde borcu olanların tüm borçlarını hesaplatmış, çıkan rakamı bakkala vererek defteri satın almış ve böylece defterde adları geçen bütün borçluların borçlarını ödemiş. Bakkala da:

-Kendine yeni bir veresiye defteri al!demiş. Bakkal Amcaların veresiye defterleri meşhurdur. Dar gelirli ve orta halli vatandaşlar, genelde mahalle bakkallarına hesap açtırır, çoğu kere ekmeği bile borçla alarak bakkal amcanın veresiye defterine yazdırırlar.

Bu bir gerçektir ki, bakkal amcanın veresiye defterinde adı geçenlerin tümüne yakını zekât verilecekler sınıfına dahildirler. Neden diyeceksiniz, Günümüzde KREDİ KARTI denilen bir olgu var. Vatandaşlar, genelde alışverişlerini kredi kartlarıyla yaparlar. Bu arada, borçlarını ödeyemedikleri için kartları iptal edilenler yeniden Bakkal Amcanın veresiye defterine dönüş yapmak zorunda kalmışlardır.

İnanın ki, bakkal amcanın veresiye defterinde adı yazılanların yüzde doksanı zekât almaya ehil kimselerdir. Bu bakımdan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısının Şırnak’ta bir bakkalın dükkânına girerek VERESİYE DEFTERİNİ SATIN ALMASI ve bu suretle defterde adları yazılı borçluların borçlarını sıfırlaması gerçekten çok yerinde bir davranıştır, isabetlidir ve anlamlıdır.

Gidin, mahalle bakkallarına sorun. Veresiye defterinde borçları bir hayli kabarık olanlar ve üzerinden uzun süre geçtiği halde borçlarını ödemeyenler var mı, yok mu öğrenin. Verilecek zekâtınız varsa, isminizi duyurmadan o şahısların borçlarını sıfırlayın. Emin olun ki, bu suretle zekâtınız en uygun yere gitmiş olacaktır. Bizden, tavsiye…

ANEKDOT

Mahalle marketine alışveriş yapmak için giren orta halli bir vatandaş, bir başka müşterinin ekmek, peynir ve benzeri birkaç zaruri gıda maddesini aldıktan sonra, kasadaki bakkala:

-Abi hesaba yaz! dediğini duydu.

Şahıs gittikten sonra, bakkal arkasından duymayacağı şekilde ve sessizce söylendi:

-Yaz duvara, kalsın bahara! Adam 3-5 aydır tek kuruş ödemedi, hala deftere yaz diyor! Ne yaparsın, (sana veresiye yok da diyemiyoruz!)

Bu sözleri duyan orta halli müşteri söylendi:

-Hesabını yap. Bütün borcunu ödeyeceğim. Kendisine de bir şey söyleme. Nasıl olsa, borcu yine kabaracak. 2-3 ay daha bekle sonra yeni borcunu istersin! Kendisi belki farkında bile olmayacaktır! Ama, aramızda kalsın!

TAŞLAMALAR

İSTANBUL SEÇİMİNE

KİLİTLENMİŞ TÜRKİYE

İSTANBUL TÜRKİYE’DİR

KULAĞINI AÇ, DİNLE

TAŞI TOPRAĞI ALTIN

VAR MI BAŞKA BİR ŞEHİR

VE DE BU ŞEHRİN RANTI

SEKSEN İLE EŞİTTİR

KAVGA, RANT KAVGASIDIR

GERÇEK OLAN BU ELBET

(HAK ŞERLERİ HAYREYLER)

DOSTUM AZ DAHA SABRET

HIRSIZ VAR BU GERÇEKTİR

AMA HIRSIZ OLAN KİM

SİRKATİNİ SÖYLÜYOR

CESARETLE NİTEKİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN