• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

BARAJLAR DOLMAZSA

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin 2020 yılında bir kuraklık tehlikesi yaşayabileceği ihtimalinden söz ediliyor. Geçmiş yıllarda da bu konuda sıkıntılar yaşandığından, dile getirilen ihtimaller vatandaşları endişelendiriyor. Bir zamanlar İstanbul ve başka illerimizde yaşanan içme suyu sıkıntısından nasibini alan illerden biri de ilimizdi ve “Damdan düşenin halini, damdan düşen bilir” sözünün içerdiği gibi, içme suyu sıkıntısının ne olduğunu, ancak o sıkıntıyı çekenler bilir. İçinde bulunduğumuz Kış mevsiminde yeterli yağış olmayınca barajlardaki su seviyesinde ciddi bir azalma oldu ve bundan sonraki günlerde yağışın yaygınlaşması durumunda barajların doluluk alanlarında sevindiren bir artış olacak.

Barajlara gelen su miktarının artmaması durumunda doğalgazın elektrik üretimindeki payı daha da artmış olacak, yani başka ülkelerden daha çok doğalgaz ithal etme mecburiyeti ile karşı karşıya kalınacaktır. Şayet barajlardaki su oranı yüksek olarak gerçekleşirse elektrik üretiminde suyun payı doğalgazı sollamış olacak. Yağışlar konusunda yapılan seslendirmeler nedeniyle İbrahim Hakkı Hazretleri’nin TEFVİZNAME adlı şiirinde yer alan; “Hak şerleri hayr eyler/Zannetme ki ğayr eyler/Arif anı seyr eyler/Mevlam görelim neyler/Neylerse güzel eyler.” sözlerini anımsadım. Elbette ki bu konuda İbrahim Hakkı Hazretlerine hak vermemek mümkün değildir derken, doğalgaz ve elektriğin taşıdığı önem doğrultusunda, son zamanlarda vatandaşlarımızın ekonomik açıdan her iki ihtiyaç kalemi fiyatlarındaki artışın, aile bütçesinde açtıkları gedikten yakındıklarını da belirtmek isterim.

Zorunlu ihtiyaçlardan olan elektrik ve doğalgazın fiyatlarındaki artış, gerçekten de aile bütçesini sarsan boyutlara ulaşmıştır. Bir zamanlar ilimizde yaşanan su sıkıntısına tanık olunmamasını temenni ederken, su ücretlerinde gerçekleştirilen %15’lik indirimden vazgeçilmemesinin temenni edildiğinin de altını çizmek isterim.  Bu arada atalarımızın; “Ya Rab, Yaz’ımızı YAZ, Kış’ımızı KIŞ eyle!” niyazında bulunmalarının çok anlamlı olduğunu da vurguluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN