• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

BARAJLARDAN HİSSE İSTİYORUZ!

Reklam
, 0 Yorum

Ilısu Barajının yakın bir süre içinde su toplamaya başlayacağı ve dolayısıyla enerji üretimine geçileceği belirtilmekte. S on yıllarda Botan Çayı üzerinde bir hayli barajlar kuruldu, kurulmaya devam edilecek. Çevreciler, HES’LERE KARŞI! Elbette, bir takım zararları var ki karşı çıkıyorlar. Hatta, Ilısu Barajının F      ıstık ağaçlarına zarar verebileceği, verimi düşüreceği, tanenin itçindeki doluluk oranını etkileyeceği belirtilmekte.

Bilimsel olarak tartışılması gereken bu konuları bir yana bırakarak şunu soralım. Botan Çayı üzerinde kurulan Barajlardan Siirt olarak bir faydamız var mı!

Yeraltı zenginlikleriyle ilgili yasa var. Yer altı zenginliklerinin işletilmeleri durumunda bulundukları illerin özel idarelerine, çıkarılan madenlerden (petrol dahil) belli bir hisse verilir. Nitekim Batman ve Şırnak Siirt’e bağlı ilçeler durumundayken petrolden ve kömürden Siirt Özel İdaresine hisse verilirdi.

Su denilen nimet ise ne maden ne de petrol sayılmıyor. Bunun için akarsular üzerinde kurulan ve elektrik üretilen santrallerden dolayı hisse verilmiyor. Bu demektir ki, yasada önemli bir eksiklik var. Su da doğal bir zenginliktir. Bu zenginlik hidroelektrik santralleri için değerlendirilirken, ait olduğu ve topraklarından aktığı illere belli bir hissenin tahsis edilmesi gerekir. Bunun için maden yasasına SUYUN dahil edilmesi yeterlidir.

Siirtli olarak Botan üzerinde kurulmuş bulunan barajlardan faydamız yok. Yasa değişmezse, kurulacak olanlardan da bir faydamız olmayacak.

Bu konuda Siirt Milletvekillerine görev düşüyor. Üzerinde hidroelektrik santrallerinin kurulduğu suların bulunduğu illere, üretilen enerjinin belli miktarının bedelinin özel idarelerine verilmesini kanun teklifi haline getirerek meclise sunmak.

Belki o zaman Botan Çayı üzerinde kurulan ve kurulacakları söylenen barajları biraz daha hoşgörüyle yaklaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN