• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

BARIŞ PINARI HAREKÂTININ KAZANANI KİM!

Reklam
, 0 Yorum

9 Ekim 2019’da başlayan ve 18 Ekim 2019’da ara verilen BARIŞ PINARI HAREKÂTINDA kim kazandı, kim kaybetti sorusunun gerçek cevabını bulmak oldukça zor. Çünkü Suriye konusuna müdahil olan bütün taraflar (KAZANAN BİZİZ) demektedirler. Suriye’ye müdahil ülkelerin başında, haliyle ülkenin gerçek sahipleri olan ESAD REJİMİ gelmektedir. Türkiye, ABD, Rusya, İran, İsrail ve Irak da bu denklem içinde yer alan ülkeler arasındadır. Tabii, bu ülkelerin yanında PKK, PYD, YPG, IŞİD ve diğer terör örgütlerinin de durumlarını sorgulamak gerekir.

Barış Pınarı Harekâtı başladığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “bu harekâtın amacı güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek, güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıları ülkelerine dönmelerini sağlamak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak’’ olarak açıklamıştı.

Harekât devam ederken, ABD’den gelen bir heyet ile yapılan müzakereler sonunda 13 maddelik bir anlaşma imzalanmıştır. Buna göre, ABD ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde güvenli bölge kurulması, YPG’nin 120 saat içinde çekilmesi, YPG’nin ağır silahlarının toplatılması, tahkimatlarının ve mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi kabul edilmişti.

Verilen söz tutulur ve PYD’nin güneye çekilmesi gerçekleşirse Güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan “terör koridorunu yok etmek’’ amacı büyük ölçüde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Ancak, anlaşılan o ki PYD bu anlaşma sayesinde meşruiyet kazanmış olmaktadır. Bu terör örgütünün lağvedilmesi gibi bir durumdan söz edilmemektedir. PYD varlığını korurken, değişen sınırımızla olan bağlantısıdır. Suriye’nin kuzeyinde yer alan Menbiç, Kobani, Kamışlı bölgeleri Rusya’nın inisiyatifi ile Suriye ordusu ve Rus askerleri tarafından kontrol altına alınmıştır. Suriye’nin bütünlüğünün nasıl korunacağı, federasyonlara bölünüp bölünmeyeceği konusunda bir açıklık yoktur. Suriye anayasası değişir ve ülke federasyonlara bölünürse, Irak gibi bir durumun ortaya çıkması ihtimal dahilindedir.

Evet, Barış Pınarı Harekâtının durumu şu an için sözün tam anlamıyla büyük belirsizlikler ve istifhamlarla doludur. Hiçbir taraf için de (KAZANDI) deyimini kullanmak mümkün değildir. Kazanan ve kaybeden kimdir sorusunu belki aylar, belki yıllar sonra alabileceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN