• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

SİİRT BARO BAŞKANI AV. NİZAM DİLEK COVİD-19 KONUSUNDA UYARILARA UYMAYANLARI UYARDI!

Reklam
, 0 Yorum

Siirt Barosu Başkanı Av.Nizam Dilek, Covid-19 konusunda yapılan uyarılara uymayanlar hakkında adli ve idari açıdan yapılabilecek işlemler konusunda uyardı.

Pandemi konusunun kamu sağlığını ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Av. Dilek, bu konunun yasalarda da yer aldığını söyledi.

Türk Ceza Kanununun 195. maddesinin bu konuyu ihtiva ettiğini belirten Av. Dilek; “Türk Ceza Kanunu 195. maddesi de bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçunu düzenlemiş ve burada yasa şunu demek istiyor; Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına, alınan tedbirlere uymayan kişi hakkında 2 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabileceğini öngörmektedir. Bu nedenle bizim söylediğimiz şey şu..  Covid-19 hastalığına yakalanan kişiler muhakkak alınan tedbirlere uymalıdırlar. Karantina tedbirlerine uyulması ve dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz.. Ayrıca maske ve diğer önlemlerle ilgili olarak İl Umumi Hıfzıssıhha  Kurulu tarafından alınan kararlara da vatandaşın uyması gerekir. Zira vatandaşın bu alınan kararlara uymaması idari para cezası gerektirmektedir.  Vatandaşın idari para cezasıyla karşılaşmaması için alınan kararlara uyması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Burada her iki durumda da kamu sağlığı söz konusu, alınan tedbirlere uymamız, hem bizim için hem de vatandaşın sağlığı için gereklidir” dedi. Av. Dilek, Covid-19 salgının bir an önce sona ermesi dileğinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN