• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

BARO BİNASI TEMEL ATMA TÖRENİNDEN İZLENİMLER

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin Feyzioğlu Şehrimizde inşa edilecek Baro Binasının temel atma töreni için Şehrimizdeydi. Bugünkü yorumumuzda İlimize kazandırılacak olan Baro Binasının temel atma töreniyle ilgili izlenimlerimizi sevgili okuyucularımızla paylaşmağa çalışacağız.

Siirt Adliyesinin yakınında 3 bin 500 metrekare alan üzerinde inşa edilecek hizmet binasında 2 konferans salonu olacak, bunlarından birine suikast sonucu şehit edilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Merhum Tahir Elçi’nin, diğerine de Siirt’te 2 Kasım 2015’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Siirt Barosu Üyesi Av. Merhum Mehmet Nezir Okur’un isimleri verilecek. Çok olumlu bir tespit.

Keşke 2 Konferans Salonu yerine 3 konferans salonu yapılsaydı ve üçüncüsüne de 31 Mart 2015 günü İstanbul Adalet Sarayı’nda DHKP-C’li teröristler tarafından Şehit edilen Eruhlu Hemşerimiz Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kiraz’ın adı verilseydi. Ya da, baro binasında kurulacak bir kütüphaneye M. Selim Kiraz’ın adı verilerek eksik tamamlansın! Bu da bizim temennimiz olsun!

TBB Başkanı Prof. Dr. Feyzioğlu temel atma töreni öncesinde Vali Ali Fuat Atik’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Valiliğe gidişinde Vali Atik, tarafından karşılanan Feyzioğlu, Valilik Şeref defterini imzaladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Atik, TBB Başkanı Feyzioğlu ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Feyzioğlu, ziyaretin anısına Vali Atik’e plaket sundu. Vali Atik de Feyzioğlu’na Türk bayrağı işlemeli tiftik battaniyesi hediye etti.

Feyzioğlu’na Valilik ziyaretinde, TBB Yönetim Kurulu üyesi Av. Erdal Güngör, Siirt Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Bingöl Baro Başkanı Av. Hanefi Budancamanak, Batman Baro Başkanı Av. Abdülhamit Çakan, Şanlıurfa Baro Başkan Yardımcısı Av. Velat Karahan eşlik etti.

Valilik Makamının ziyaretinden sonra temel atma töreninin yapılacağı alana intikal edildi. Temel atma törenine Vali Ali Fuat Atik’in yanısıra Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Fırat, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Tarakçı, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Ali Atkan, Batman Baro Başkanı Abdulhamit Çakan, Bingöl Baro Başkanı Hanifi Budancamanak, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Urfa Baro Başkan Yardımcısı Velat Karahan, TBB Saymanı Sabri Erdal Güngör, TBB Başkan Danışmanı Zafer Köken, TBB yönetim kurulu üyeleri, Siirt Barosu yönetim kurulu, denetleme ve disiplin kurulu üyeleri avukatlar ve davetli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Törende ilk konuşmayı yapan Siirt Barosu Başkanı Av. Nizam Dilek iki dönemden beri baro başkanı olarak görev yaptığını ve bir baro evinin yapımı için çaba harcadığını  belirterek “Bu konuda bize pozitif ayırımcılık yapan birlik başkanımıza ve arsa konusunda destek veren valimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Fırat da yaptığı konuşmada, törende bulunan çocukları kast ederek  “Yarın öbür gün, bizler buradan ayrılacağız. Buralar sizin. Buraları sizler dolduracaksınız. İnşallah,  bina yapıldığı zaman çocukların bu ilde daha etkin nasıl faaliyetler yapacaklar diye katkıda bulunulacaktır. Onu sayın başkanım ayarlayacaktır” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise yaptığı konuşmada çocuklara verdikleri önemi anımsatarak “Doğamız bu! Çocuklar için yaşıyoruz. Burada adalete hizmet etmek için bir güzel bina yapacağız. Bu binanın içini çok güzel insanlarla ve sizlerle dolduracağız. Burada resimler yapacaksınız. Bu resimleri sergileyeceğiz. Biz burada Siirt’e bir tesis kazandırmak istiyoruz. Biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya pozitif ayırımcılık yaptık. Zor şartlar altında görev yapan meslektaşlarımıza pozitif ayırımcılık yapıyoruz ve yapmağa devam edeceğiz. 14 ayda tamamlanacak ve 3500 metrekare kapalı alana sahip olacak binada mesleki çalışmalar akademik çalışmalar yapılacak, halk için kurslar açılacak, çocuklarımız için çalışmalar yapacağız. Sonuçta Siirt Barosu halkla iç içe olan bir baro olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. Baro binasına yakın bir alan üzerinde çocuk parkı yapılması için çalışmalar yapılacağının da müjdesini verdi.

Vali Ali  Fuat Atik de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’na  Siirt’e  kazandıracağı bu eserden dolayı teşekkür ederken: “Nizam Başkan da çok büyük çaba harcadı. Adeta kapılarda yattı. İnşallah burada çok güzel hizmetler olacaktır” dedi.

Konuşmalardan sonra butona basılarak temele ilk harçlar döküldü. Teme atma işi hep birlikte butona basılarak gerçekleştirildi. Tören, TBB tarafından getirtilen oyuncakların çocuklara dağıtılmasıyla son buldu. Ayaküstü yaptığımız sohbette Sayın Feyzioğlu’na YARGI PAKETİNİ sorduk. Yargı Paketinin 1,5 yıllık bir çalışma sonucu vücut bulduğunu belirten TBB Başkanı Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen yasa için (HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK) dedi.

Tören sonrasında, Baro Başkanlığı tarafından TBB Başkanı Feyzioğlu ile diğer misafirlere Şehrimizin turistik yerlerinden TAŞBAŞI gezdirildi.

Bu arada gözlemlediğimiz iki duruma vurgu yaparak yazımızı noktalayacağız. Bunlardan birincisi TBB Başkanı Prof. Dr. Sayın Feyzioğlu’na ve ekibine Valilikçe sergilenen çok sıcak karşılamadır. Elbette, bu sıcak karşılamadaSayın Feyzioğlu’nun Adli yıl açılış törenine katılarak, hazırlanan yargı reformu paketine sıcak baktığını açıklamasının katkısı büyük olmuştur. Feyzioğlu, Beştepe Sarayında düzenlenen Adli Yıl açılışına katılmasaydı ve hazırlanan yargı paketinden sitayişle bahsetmeseydi, herhalde, Valilik tarafından böyle sıcak karşılanmayacaktı!

Diğer taraftan, Sayın Feyzioğlu’nun Adli Yıl açılışına katılmasını benimsemeyen Siirt barosuna kayıtlı bazı avukatların da etkinliklere katılmadıkları, bu konuda Siirt Barosunda tartışmalar yaşandığı kulağımıza geldi.

Sonuç itibarıyla biz yine de tarafsız davranıp, Bölgemize pozitif ayırımcılık yaparak, Siirt’e kazandıracakları BARO BİNASINDAN dolayı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin Feyzioğlu’na ve ekibine teşekkür ederken,Şehrimizde yapmayı vaat ettikleri Çocuk Parkı için de çalışma başlatmaları dileklerimizleve hayırlı olması temennisiyle Baro Binasının temel atma töreniyle ilgili yorumumuzu noktalıyoruz.

TAŞLAMALAR

ABD’NİN ELİ VAR

TÜM DÖKÜLEN KANLARDA

BAŞKA KİMLERİN ELİ

VARDIR DÜŞÜN VE ANLA

ELLERİ KANLI-KANLI

ABD’NİN ELBETTE

ELLERİ KANLI-KANLI

ONA DESTEK VEREN DE

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK

TERÖR ÖRGÜTÜ BİLİN

ABD’NİN KENDİSİ

LAFLA DEĞİL, BU KESİN

ABD BU DÜNYANIN

BİR BELÂDIR BAŞINA

ALLAH’IM DUÇAR EYLE

EBABİL KUŞLARINA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN