• Dolar Alış 7.7200TL
  • Dolar Satış 7.6892TL
  • Euro Alış 9.0675TL
  • Euro Satış 9.0313TL
Reklam
Reklam

BAYRAM HAFTASI

Reklam
, 0 Yorum

Oruç ayı olan mübarek Ramazan ayının adını taşıyan dini Bayramımıza ulaşmaya bugün itibariyle 8 gün kaldı. Orucun ilk sahur gecesinden başlamak üzere gecelerin gündüze dönüştüğü ilimizde vatandaşlar, sahur saatine kadar dışarıda oyalanıyorlar ve önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren gece hareketliliği sona ermiş olacak.

Bayram haftasında bulunmamıza rağmen, esnaf vatandaşlarımızın arzuladıkları bir satış oranına hasret kaldıklarını ifadelerinden öğrenirken, satın alma gücünü büyük ölçüde yitirmiş olan halkımızın da bu nedenle dile getirdikleri tepkiye tanık olmanın üzüntüsü içindeyim. Özellikle ücret dengesizliğinin mağdurları emeklilerin alışveriş yapabilmek için verileceği belirtilen Bayram ikramiyesini almayı beklediklerine yönelik ifadeleri nedeni ile duyduğum üzüntü daha da büyüdü. Kendilerine insanca yaşam koşullarının en mükemmelini yaşama geçiren zevatın sergiledikleri ücret uygulamasına duyulan tepkinin büyük boyutlara ulaştığını vurgulamak isterim.

Zekat farzının Siirt’te mübarek Ramazan ayında yerine getiriliyor olması yanı sıra, diğer yardımlardan yararlanmak isteyen dilencilerin sayısında, geçen yıllarda olduğu gibi yine artış var ve bazı vatandaşlarımızın ifadelerine göre; “Dilenenlerin çoğu devlet yardımlarından istifade ediyormuş!..” Bayram arifesi günü öğleden sonra ve Bayramın birinci günü sabahı mezarlıklara giderek ölülerini ziyaret eden hemşerilerimizin verecekleri yardımlardan yararlanmayı hedefleyen dilencilerin sayısı bayram sonrasında azalacak ama, devlet eliyle yapılan yardımlara rağmen yine de dilenciliğin devam ediyor olması durumunun sorgulanması gerektiği görüşünün paylaşıldığı da gözden kaçmıyor.

Görevleri nedeniyle Siirt’te bulunan ve 9 günlük Bayram tatilini Siirt dışında geçirmek isteyenlerin  otobüs terminalleri yanı sıra Siirt, Diyarbakır ve Batman havaalanlarından yer temin etmeye çalıştıkları da gözlemlerim arasında. Evet, artık oruç farizasını sonlandıracak günleri kapsayan Bayram haftasındayız ve birçok olumsuzluğa rağmen, toplum olarak bir dini bayramda daha kucaklaşmayı bekleyeceğiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN