• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK!

Reklam
, 0 Yorum

Bilindiği gibi emeklilere her yıl dini bayramlarda (Ramazan ve Kurban) seyyanen ikramiye ödemesi yapılması 2018 yılında, muhalefet partilerinin bastırmalarıyla yürürlüğe girmişti. 2018 yılı için bütün emeklilere (SGK’dan aylık alan SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, ölüm aylığı alanlar, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, Geçici köy korucuları, Şeref aylığı alanlar, Şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri yaklaşık 13 milyon kişi) bayram ikramiyesi almaktadır.

2019 yılı Ramazan Bayramına sadece 10 gün kaldı. Ancak, emeklilerin bayram ikramiyesinin ne zaman verileceği henüz açıklanmadığı gibi, miktarının ne olacağı da açıklığa kavuşmuş değildir. Emekliler haklı olarak bayram ikramiyesinin yine seyyanen olmasını ve en azından resmi kurumlarca açıklanan yıllık enflasyon oranında arttırılması gerektiğini savunmaktadırlar.

2018 yılı itibariyle yasalaşan ve her sene iki kere bayramdan önceki günlerde verilmesi öngörülen emekli ikramiyesinden SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri olarak toplamda yaklaşık 13 milyon kişi yararlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyelerinin her yıl dini bayramlar öncesi verilmesi de yasaya bağlanmış bulunulmakta. İkramiyeler yıl içinde Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilmeleri öngörülmekte. Ödeme tarihleri SGK yani Çalışma Bakanlığı tarafından önceden duyurulacak. Bu yıl Ramazan Bayramı ikramiyelerin Mayıs’ın son haftasında verilmesi bekleniyor. Çünkü bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı gününe denk gelmekte. Bireyler hangi bankadan maaş alıyor ise bayram ikramiyeleri de o bankaya yatırılacak.

12 milyondan fazla emeklinin yararlandığı emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl toplamda 2 bin TL olarak verildi. 2019 yılında bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmadı. Enflasyon oranına göre yapılacak çalışmalar neticesinde yeni rakamın netleşmesi bekleniyor. Emekliler bayram ikramiyesinin en az açıklanan enflasyon kadar ve yüzde 20 oranında arttırılmasının ve bir an önce ödenmesinin beklentisi içindeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN