• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BAYRAM İKRAMİYESİ YİNE BİN LİRA MI!

Reklam
, 0 Yorum

Bu bir gerçektir ki, geçen yıl emeklilere BİN LİRA olarak verilmeğe başlanan bayram ikramiyesi günümüz şartlarında tamamen erimiştir. Geçen yıl bin lirayla 500 kilo kuru soğan alınırdı. Günümüzde 140 kilo. Yine geçen yıl bin lirayla 500 kilo patates gelirdi, günümüzde 166 kilo. Sebze ve meyve fiyatlarından yola çıkarak daha birçok örnekler sıralayabiliriz. Bayram ikramiyesinin bu yıl da yine bin lira olarak  verileceği belirtiliyor. Haydi, sebze-meyve fiyatları üzerinden hesap yapmaktan vazgeçtik. İkramiyenin Devletin açıkladığı enflasyon rakamı üzerinden olsun arttırılması gerekmez mi. Devletin ilgili resmi kurumu enflasyonu yüzde 20 olarak açıklamış bulunmakta. Gerçi, enflasyon bu rakamın çok üzerinde, ya! Yine de kabulümüz olsun. Yüzde yirmi enflasyon farkının bayram ikramiyesine eklenmesi gerekmez mi. Yani, ikramiyenin en az 1200 TL olması gerekir ki, açıklanan sözde enflasyon fiyatıyla bari çelişkiye düşülmesin.

Hükümet, bayram ikramiyesini BİN LİRA olarak sabit tutarsa, çok değil, birkaç yıl sonra bu parayla alınsa-alınsa EMZİK alınabilecek.

Evet, emeklilere dini bayramlarda ikramiye verilmesi talebi geçen yıl biraz da Muhalefetin bastırması sonucu kabul edilmişti ve yine geçen yılın Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere biner lira tutarında ikramiye verilmişti.

Bu yıl da Ramazan Bayramı haftasında emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak. Ancak, yine bin lira olarak ödenecek. Ödeme tarihinin 27-31 Mayıs günleri arasında olacağı söyleniyor. Bayram ikramiyesi, ödemenin yapıldığı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödeniyor. Ayrıca aylık almakta olan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi almakta.

Bu arada anımsatmakta yarar var. 23 Haziran’da İstanbul’da Büyükşehir Belediye seçimi var. Bu mega şehirde 2 milyona yakın emekli yaşamakta. Bayram ikramiyesini 1500 TL’ye çıkarırsanız, bakarsınız emeklilerin gönlünü kazanır, oylarınızı arttırırsınız. Muhalefet de böyle bir uygulamaya karşı çıkamaz. Seçim için olmadık yerlere paralar saçıp savuracağınıza emeklilerin bayram ikramiyelerine zam yapın, olsun bitsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN