• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

BELEDİYE YÖNETİMLERİ İSTİHDAM SAĞLAYABİLİR

Reklam
, 0 Yorum

En önemli sorunlarımızdan birinin işsizlik olduğu tartışılmazdır ve günümüze dek istihdama yönelik yapılan çağrılar kulak bulmadığına göre, işsizliğe nasıl çözüm üretilebileceğine kafa yormak gerekir. Devlet bünyesindeki tesisler özelleştirildiğinden aynı bünyede yeni tesisler kurmak, söz konusu olmaktan çıkmıştır ve bu nedenle istihdamın özel sektörde yaygınlaştırılması gerekiyor. Şu an özel sektördeki tesislerde de sıkıntı yaşandığı ve bazı tesislerin işçi sayısını azaltmak mecburiyetinde kaldığı söyleniyor. Yani, çoğu işletme sahibinin yeni istihdam şansı şu anda yok gibidir ve bu durumda üretilmesi gereken çözümler bağlamında Belediyelerin yönetimlerine önemli görev düştüğünü bir kere daha vurgulamak isterim.

Son zamanlarda bazı Belediye Başkanları istihdam sağlayacaklarından söz ediyorlar ve bu söylemlerin lafta bırakılmaması durumunda sevindiren sonuçlar alınabilecektir sanırım. Belediyeler bünyesinde kurulacak  Halk Meclisleri ciddi şekilde istihdam konusuna eğilseler, başka ülkelerde olduğu gibi kooperatifleşme ruhunu teessüs ettirebilirler ve böyle bir güzellik sağlanabilirse, istihdamın yapılmasını sadece işadamlarından bekleme durumu ortadan kalkar. İşadamları dışındaki yurttaşlarımızın sermayelerini birleştirmek suretiyle tesis kurmaya ikna edilebilmelerinde en önemli etkense, Halk Meclislerinde yer verilenlerin toplumda güven duyulan kişiler olmasıdır.

Yurdumuzun her yerinde sermayeleri birleştirerek üretime yönelik tesisler kurmak hiç de zor değildir. Yeter ki, vücut buldurulacak Halk Meclisleri’nde kendilerine güven duyulan yurttaşlarımızın yer alması hususu önemsensin. Devletimizin kendi bünyesinde yeni tesisler kurması gündeme gelmeyeceğine ve her işsize devlet kapısında yer vermek mümkün olmayacağına göre, Belediye yönetimlerinin bu konuyu ciddi şekilde ele almaları çok isabetli olacaktır. Tabii ki Belediye yönetimlerine kimler gelmiş olursa olsun, Halk Meclisini oluştururlarken azami duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir. Güven veren ve hangi alanlarda istihdam sağlanabileceğini en iyi şekilde bilen vatandaşlarımıza söz konusu meclislerde yer verilirse istenen olumlu sonucun alınabileceğine muhakkak gözüyle baktığımın altını çiziyor ve şimdiden önemli beklentiye dikkat çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN