• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

“BEN BU MAHALLEDEN DEĞİLİM”

Reklam
, 0 Yorum

İlahiyatçı Profesör Dr. Nihat Hatipoğlu Siirt Belediyesinin davetlisi olarak 04 Kasım 2018 günü Şehrimize gelerek TÜRGEV Konferans salonunda (SAADET ASRINDAN DAMLALAR) adı altında bir konferans sunacak.

Profesör Dr. Hatipoğlu, hemşerilerimizin yakından tanıdığı bir isim. Merhum Babası Haydar Hatipoğlu İlimizde Müftülük yapmıştı. Prof. Hatipoğlu artık Türkiye çapında bir şöhret. Özellikle Ramazan aylarında bazı televizyon kanallarında yaptığı iftar ve sahur programlarıyla dikkatleri üstüne toplamakta. Programlarını izlemek için Türkiye’nin dört bir yanından akın-akın vatandaşlar iftarların ve sahurların düzenlendiği meydanlarda toplanmakta. Sayın Hatipoğlu’nun, bu programlar için yayını yapan televizyondan hayli bir dünyalık aldığı da bilinen gerçeklerden. Bazen televizyon ekranlarından Kendisine yönetilen soruları ve verdiği cevapları hayretle izlerim. Vaaz verdiği sırada hıçkıra hıçkıra ağlayanlar mı istersiniz, dövünenler mi! Ne diyelim, YÜCE ALLAH, adama toplumları etkileme feraset vermiş. Dini duygular üzerinden vicdan yapıyor.

FETÖ DE (Fethullah Gülen Hocaefendi!!!) bir zamanlar verdiği vaazlarla halkın şah damarına giriyordu. Adnan Oktar, Ali Kalkancı, Müslüm Gündüz, Cübbeli Ahmet ve diğerleri de bir zamanlar halkın dini duygularını istismar etmek konusunda epey mesafe almışlardı. Onların dönemi geçti.

Son yıllarda Siirt Belediyesinin düzenlediği etkinliklere dikkat ediyorum. Örnek olarak son Ramazan ayının hemen her gecesi, bu gibi ilahiyatçıları Şehre getirterek konuşmalar yaptırıldı, böylece dini bütün Siirt halkının takdirini toplamak hedefledi. Yine dikkat ediyorum, yıllardan beri davet edilen bu gibi İlahiyatçılar, vaizler, hafızlar, hep iktidara yakın isimlerden oluşmaktadırlar. Tabii, bunların Siirt’e gelmeleri için kendilerine hatırı sayılır yolluklar, harcırahlar ve hediyeler takdim edildiği muhakkak. Öyle olmazsa, fakir-fukara, garip-gureba takımı bu kimseler nasıl kalksınlar da Siirt’e kadar gelsinler!

Bu arada anımsatalım. 4 Kasım’da Şehrimizde konferans verecek olan Prof. Dr. Hatipoğlu’nun adı AKP’den Diyarbakır Büyükşehir belediye başkanlığı için adı geçen adaylar arasında. Hatta bu teklifin kendisine bizzat Sayın Erdoğan tarafından yapıldığı söylentileri de medyada yer almakta.

Yeri gelmişken, vaizlerle ilgili bir anekdotla renklendirerek yazımızı noktalayalım istedik.

ANEKDOT

Şair Eşref bir Cuma günü vakit de daralınca en yakın bir mahalle camiinde Cuma namazını kılmak zorunda kalmış. Vaiz, YÜCE ALLAH’IN günahkâr kullarını nasıl cezalandıracağını anlatırken, dev gibi ejderhaların onları nasıl sokacağını, ölüp, ölüp dirileceklerini, yılanların, çıyanların, akreplerin vücutlarını nasıl saracağını anlatıyor, cemaat de hüngür-hüngür ağlıyormuş. Sonuç itibarıyla günahkâr olmayan kimse yok! Herkes işlediği günahları anımsayıp ağlamakta!

YÜCE ALLAH’IN RAHMAN VE RAHİM sıfatlarını bir yana bırakarak korku salan vaizin bu hezeyanları karşısında hayli öfkelenen Şair Eşref, cemaatin ürkütülmesini hayretle izlerken,  gözleri yaşlı biri kendisine sorar:

-Vaiz efendinin sözleri seni hiç mi etkilemiyor, işlediğin günahlar için hiç mi dökecek gözyaşların yok!

Şair Eşref cevap verir:

-Ben bu mahalleden değilim!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN