• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

BEN DE BEDELLİ OLDUM!

Reklam
, 0 Yorum

Bedelli askerlik müracaatları için tanınan 3 aylık süre bugün son bulacak. 12 Kasım 1993 doğumlu olarak benim de askerlikte bedellik yasasından yararlanmağa hakkım vardı. Sonunda 15 bin TL’yi bir şekilde denkleştirip, müracaatımı yaptım. Dostlar sağ olsun! Tahsil durumum dolayısıyla tecillilik kararım kaldırıldı ve bedelli askerler hanesine yazıldım.

İşin gerçeği şu ki, ekonomik yönden büyük sıkıntılar içinde olan Devlet Hazinesine bedellilerden sağlanacak 10 milyar lira para, çorbanın tuzu bile olmaz ama hiç yoktan iyidir. Bedelli için müracaat edenlerin sayılarının 750 bin dolaylarında olduğu belirtiliyor. 750 bini 15 bin TL ile çarparsanız 11 milyar 250 milyon TL para olur. İşin iyi tarafı bedelli için müracaat edenlerin 21 gün askerlik yapacak olmaları. Asker üniformasını 21 gün için de olsa giymek, elbette hiç giyinmemiş olmaktan iyidir. Böylece, benim gibilerin de bol-bol anlatacak askerlik hatıralarımız olacak!

Öyle tahmin ediyorum ki, bedelli askerlik için müracaat edenlerin büyük bir kısmı yüksek tahsilde olmaları sebebiyle askerliklerini erteleyenlerdir. Bedelli olacaklar için getirilen yaş sınırı en düşük 1 Ocak 1994 doğumlular olduğuna göre, yasadan yararlanacaklar 26 yaş ve üzerinde olan tecilliler demektir. Bunların çoğu da ya henüz lisans eğitimlerini sürdürüyorlar, ya da benim gibi yüksek lisanslarını yapmaktadırlar.

Askerlik, elbette en kutsal bir vatan görevidir. Bedelli olsak bile, ALLAH KORUSUN, ihtiyaç duyulduğu an, her hal ve durumda gerekirse cepheye bile gitmekten çekinmeyiz. Keşke, bedelli askerlik için müracaat süresi 2019 yılının başına kadar uzatılsa da, bedelli olmak için gerekli parayı tedarik edemeyenler için de ek bir imkân tanınsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN