• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

BETON YIĞINLARI VE KAÇAK YAPILAŞMA

Reklam
, 0 Yorum

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milli Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen “Şehirler Şurası”nda yaptığı konuşmada, İstanbul’un betonlaşmasına ve gecekondularla kaçak yapıların devam ediyor olmasına değinerek tepki gösterdi. Eski İstanbul’dan söz eden büyüklerimi dinlerken, bu tarihi şehrimizin yaşanmaz konuma gelmesinde hızla seyreden betonlaşmanın önemli bir faktör olduğunu belirtirlerken, sadece İstanbul’da değil, ülkemizin birçok yerinde aynı sıkıntının söz konusu olduğunu da belirterek; “Siirt’te de büyük  boyutta bir betonlaşma gerçekleşti ve bir zamanlar havası ile övünen ilimiz bu yüzden güzelim havasını yitirdi” ifadelerine hak verdim.

Özellikle İstanbul’da yeşil alanların apartman katlarına dönüştürüldüğü, uzun zamandan beri dile getiriyordu ama betonlaşmaya yol açan bu olumsuzluğa yönelik önlemler alınmadı. Siirt’te de betonlaşma olayı şehrin aşağılara kaymaya başlaması ile birlikte başladı ve kırsaldan şehir merkezine gerçekleşen göçler sonucu, her geçen gün bu olumsuzluk tırmanıyor. Büyüklerimden edindiğim bir başka bilgi, Siirt’in bir zamanlar “Orman şehri” olduğu ve ağaç katliamı yaşadığıdır. Sadece buradaki orman alanları, büyük illerimizde olduğu gibi boy boy aparmanlar dikmek için değil, kesilen ağaçların yakacak olarak kullanılması nedeniyle gerçekleştirilmiş… Ruhsatsız yapılarınsa haddi hesabı yok..

Söylemeye çalıştığım, beton yığınları ve kaçak yapılaşmanın, tüm ülkenin bir sorunu olduğudur. Her noktasının deprem kuşağında olduğu uzmanlarca saptanan ülkemizde, önemi olan; sözü edilen olumsuzluğun nasıl asgari düzeye çekileceğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN