• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BİLİM KURULU NE DİYECEK

Reklam
, 0 Yorum

Ölümcül virüsün en az can kaybıyla atlatılması için alınan sokağa çıkma kısıtlamalarının tümü kalkmış gibi ve ilgililer sürekli olarak tehlikeden korunmak için öngörülen kurallara uymamız gerektiği uyarısında bulunuyorlar. Salgın vakalarının hedeflendiği gibi azalmadığını, dile getirilen rakamlardan anlamaktayız ve bu nedenle yaklaşmakta olan Kurban Bayramında herhangi bir kısıtlamaya gidilip/gidilmeyeceği, kamuoyumuzun merak konusudur. Yapılan açıklamalarda, şimdilik bir kısıtlamanın söz konusu olmamakla birlikte önümüzdeki günlerde Bilim Kurulunca alınacak tavsiye kararları doğrultusunda kısıtlama gerekiyorsa konunun gündeme alınabileceği belirtildi.

Bugünlerde salgın vakalarının az da olsa 1000’in altına düştüğünü gözler önüne seren rakamlarla ilgili olarak bazı görüşler dile getirildiği gözden kaçmıyor ve bu görüşlerden biri; “Salgın vakalarının seyri, her ilimizdeki yetkililer tarafından açıklanırsa çok daha sağlıklı ve  inandırıcı olur..” diye seslendirilmektedir. Bazı büyüklerimden edindiğim bilgiye göre, “Coronavirüs’ü vakaları seyrinin il/il açıklanmaması nedeni, vakaların olmadığı yerlere akın olabileceği düşüncesinden kaynaklanıyor..” Bu görüşe yönelik söylemleri daha önceleri de duyduğumu belirtirken, bu görüşün gerçekleşmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu dile getirme gereğini duydum.  Diyelim ki, Siirt’te hiç bir salgın vakasının yaşanmadığı açıklanmış ve bu açıklama gerçeği yansıtmış olsun.. Kim buraya akın edecek?.. Salgının en çok kendini hissettirdiği belirtilen İstanbul’da ikamet eden Siirtli hemşerilerimiz bile oradaki işlerini bırakarak buraya koşarlar mı hiç?.. Burada salgın vakası yok diye başka illerimizden birileri gelerek konut mu kiralayacak, ya da satın mı alacaklar?

Söylemek istediğim; Sağlık Bakanlığımızın; kimilerinin vakalarla ilgili rakamlara zaman/zaman yapılan eleştirileri sonlandırmak için her ilimizde yetkililerin açıklamalarda bulunmasına imkân sağlamasında isabet vardır. Salgından korunmak için kalabalıklardan kaçacak yerde plajlara ve diğer tatil yerlerine akın edenlerin vaka olmayan yerlere akın etme gibi bir niyetleri olmadığına göre, imkanı olmayanlar yerlerinden nasıl teprensinler?… Yani, dile getirilen “Vaka olmayan yerler öğrenildi mi oralara akın edilecek…” gerekçesine itibar edilmemektedir. Bunu söylerken, Kurban Bayramında bir kısıtlamaya gitme ihtimalinin zayıf olduğunu da vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN