• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

BİLLORİS (GERMAVE) KAPLICASI SULARININ KEZER’E AKITILMASI PROJESİ NE OLDU!!!

Reklam
, 0 Yorum

Ilısu barajının suları altında kalacağı bilinen Billoris (GERMAVE) kaplıcasında beklenen sonuç yaşandı ve kaplıca baraj suları altında kaldı.

Daha önce, Billoris kaplıcasının şifalı sularının açılacak bir kanalla Kezer yöresine aktarılacağı ve bu yörede kaplıca yanında turistik evler yapılacağı, hatta bu konuda çalışmaların başlatıldığı belirtilmişti. Ancak GERMAVE kaplıcası ILISU Barajının suları altında kaldığı halde, bu konuda hiçbir çalışmanın olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu arada, Ilısu Barajında suların yükselmesiyle birlikte, baraj sahasında sefer yapacak tekneler getirildiği, bu tekneler sayesinde yolları su altında kalan köylere seferler düzenlendiği belirtilirken, baraj sularının tam anlamıyla dolmasından sonra, Siirt’in ikliminde büyük değişimler olacağı ve özellikle fıstık ağaçlarının verimini olumsuz olarak etkileyeceği iddialarına yer verilmektedir.

Diğer bir şikâyet konusu ise, ILISU Barajından sorumlu DSİ Bölge Müdürlüğünün hala açtığı yolların geçtiği birçok köylerdeki arazi sahiplerine aradan 3-4 yıl gibi uzun bir süre geçmesine karşılık istimlâk parası ödemediği, istimlâk parası ödemek şöyle dursun, arazi sahiplerini bilgilendirmek ihtiyacını dahi duymadığı konusundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN