• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BİNALİ YILDIRIM’IN ADAYLIĞI VE İSTİFA SORUNU

Reklam
, 0 Yorum

Bilindiği gibi AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı aday göstereceğini açıklamış bulunmaktadır. Adaylığının açıklamayla birlikte Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığından istifa edip etmeyeceği tartışması başladı. Muhalefete göre Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığından istifa etmesi anayasal bir zorunluluktur. AKP cenahı ise böyle bir zorunluluğun olmadığı iddiasında. Muhalefet, konuyu Anayasanın 94. Maddesinin son paragrafına dayandırıyor. Bu paragraf kelimesi kelimesine aynen şöyle

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar.”

Binali Yıldırım’ın istifa etmemesiyle ilgili tartışmalar devam ederken Yargıtay Onursal Daire Başkanı Aktan’ın açıklamaları yeni bir polemiğin fitilini ateşledi.

TBMM Başkanı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın, istifa tartışmasıyla ilgili olarak konuşan ve fikir serdeden Aktan: ”Anayasa’nın 94.maddesi yasamayla ilgili mahalli idareler seçim kanunu, meclis başkanını dolaylı olarak istifa etmeyecekler arasında sayıyor” derken, çözüm yerinin YSK olduğunu vurgulayarak hukuki açıdan sorun olmadığı görüşünde. Ancak muhalefet cephesi Yıldırım’ın istifa etmesi gerektiği konusunda ısrarcı. Tartışmalara katılan Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan açıklamalarında: “Olay etik boyutun ötesindedir. Belediye başkan adaylığı tamamen siyasi bir faaliyettir, burada hiçbir tereddüt yoktur, ‘siyasi faaliyet değildir’ demek mümkün değil” demekte ve anayasanın 94. maddesine göre Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmesi gerektiğini belirterek “Meclis Başkanlığı’ndan kesinlikle çekilmesi gerekiyor. Belediye başkan adaylığının siyasi faaliyet olmadığını söylemek olanaksızdır. İç hukuk da evrensel hukuk da bunu siyasi faaliyet olarak görür” demektedir.

Aktan, Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmemesi durumunda ‘tam kanunsuzluk’ halinin oluşacağını ve bunun, İstanbul’daki belediye seçimlerinin iptaline bile yol açabileceğini de özellikle vurgulamakta.

Bizim anlamadığımız konu şu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı açıklanan Sayın Binali Yıldırım neden ısrarlı bir şekilde Meclis Başkanlığından istifa etmeyeceğini deklare ediyor. İstanbul Belediye Başkanlığını kaybederse, Meclis Başkanlığından da olmak mı istemiyor yoksa! Oysa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmazsa bile yine Cumhur ittifakının oylarıyla tekrar meclis başkanlığına seçilebilir. Yoksa Meclis Başkanı olarak seçimlere girmenin kendisi için daha avantajlı olacağını mı düşünüyor!

Bize göre, İstanbul Belediye Başkanlığına Aday olan Sayın Binali Yıldırım’ın hukuki açıdan olmazsa bile, etik olarak Meclis Başkanlığından istifa etmesi gereklidir ve bir an evvel istifa etmelidir.

TAŞLAMALAR

FİLEYE DÖNECEĞİZ

NE VAR Kİ BOŞTUR İÇİ

POŞET PARASI İSE

SADECE BİR MECİDİ

 BİR POŞET İŞ VARDI

ŞÜKÜR O DA HALLOLDU

FİLELER  DÖNDÜ YİNE

POŞETLER MURDAR OLDU

 NE ÖNEMLİ SORUNMUŞ

MEĞER POŞET KULLANMAK

VATANA İHANETLE

EŞ DEĞERDİR POŞET BAK

 YİRMİBEŞ KURUŞ POŞET

PARASININ ONBEŞİ

HAZİNEYE GİDECEK

BU DA DOLAYLI VERGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN