• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

BİR İHMAL, BİN ZARAR

Reklam
, 0 Yorum

Gökçebağ beldesinde, bağ ve fıstıklık alanda başlayan yangın hemen yanlarındaki ormanlık alana sıçradı. Rüzgarında etkisiyle kısa sürede yayılan yangın büyük bir  maddi zarara yol açtı. Binlerce fıstık ve asma ağaçları yandı.

Aralarında yüz yıl öncesinden oluşturulmaya başlanan bağlar ve son yıllarda başlayan fıstıkçılık atağı sonucu dikilmiş olan 15-20 yıllık ağaçlar yok oldu. Köylünün bir değil on beş, yirmi yıllık mahsulü birkaç saatte kül oldu. O ağaçların yerine yeni ağaç dikimi ve bu ağaçların büyütülmesi verim çağına gelmesi neredeyse 20 yılı bulacak.

Bunlar bir yana gerek bağlık alanda gerekse ormanda yaşamlarını sürdüren tavşanından tutun yılanına karıncasından tutun da birçok  böceği kadar sayısız hayvan telef oldu.

Olayın duyulmasının ardından bütün devlet kurumları bütün personel ve ekipmanları  ile Siirt ve Gökçebağ Belediyeleri oradaydı. Vatandaşlarla birlikte yangının söndürülmesine çalıştılar. Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, bütün ekibi ile oradaydı. Belediyenin  30 üzerinde iş makinesi ve aracı gün boyu orada görev yaptı. Yalnız Belediye ve Jandarmadan Emniyete, Sağlıktan ve AFAD’dan  Kızılay’a kadar bütün kurumlar oradaydı ve bu acılı günde  vatandaşı yalnız bırakmadılar.Bu olayın güzel ve teselli edici bir tarafı.

Ancak, yılların ihmali olan bir tarafı da var. Çünkü bu yangının büyümesinde yol olmamasından dolayı müdahalede çekilen sıkıntı temel faktör olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç yılda bir benzer yangınlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten köylüler orman yolunun bulunması halinde itfaiye araçlarının daha rahat çalışabileceklerini ve yangının kısa sürede söndürülebileceğini ifade ediyorlar.

Bu talep, birkaç yıl önce köyü ziyaret eden dönemin valisine de iletilmişti. Basın mensuplarının da hazır bulunduğu  ve köyün sorun ve taleplerinin tartışıldığı bir  toplantıda bu talep dile getirilmişti. Umarım  bu yangın bize ders olur. En kısa zamanda bu ormanlık alanın yeniden canlandırılmasına yönelik başlayacak çalışmalarla birlikte bu yolunda yapımına başlanır.

Gökçebağ beldesi halkına ve özellikle bağları bahçeleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN