• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

BİR NEVRUZ DAHA

Reklam
, 0 Yorum

Bazı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanmakta olan Nevruz, ülkemizde 21 Mart günü kutlanıyor ve yarın  ilimizdeki Nevruz etkinlikleri, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilecek. İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil ettiğine inanılan Nevruz, Kürt ve İran mitolojisinde ise Demirci Kawa efsanesine dayandırılır.

Orta Asya ve Anadolu halkları tarafından Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve baharın gelişi olarak kutlanan Nevruz, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından da “21 Mart Dünya Nevruz Günü” olarak ilan edilmiştir ve böylelikle 3 bin yılı aşkın zamandan beri yapılan kutlamalar, yaygınlaşmıştır.

Daha birçok değişik olayların yaşandığı gün olarak da dile getirilen Nevruz’un içerdiği anlamlar, farklı görüşler içeriyor ama, bu görüşlerin tümü genelde güzellikleri ifade etmektedir. Yarın bazı ülkelerde olduğu gibi yurdumuzun bir çok yerinde ve Siirt’te de bir Nevruz Bayramını daha kutlamış olacağız. Siirt 15 Temmuz Demokrasi Meydanında saat 10.00’da start alacak olan Nevruz etkinliklerine tüm halkımızın davetli olduğunu belirtirken, tüm hemşerilerimin farklı ve güzel anlamları kucaklayan Nevruzlarını kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN