• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BİR ŞEY YA VARDIR YA DA YOKTUR; KAMUDA KIYAFET KARMAŞASI

Reklam
, 0 Yorum

Yazıma başlamadan önce hemen şunu belirteyim; insanların  gerek düşünce, gerekse fiziki görünüm olarak tek tipe sokulmasına şiddetle karşıyım. Kimse  bu yazıdan  dolayı yanlış bir yorum yapmasın. Bunu öncelikli olarak vurguladıktan sonra gelelim kamu personelinin kılık kıyafet yönetmeliğine.

Hepimizin bildiği üzere kamuda çalışan personelin nasıl giyinecekleri kılık kıyafet yönetmelikleri ile belirlenmiş. Hatta emniyet, askeriye ve itfaiye gibi teşkilatların kendilerine mahsus kıyafetleri de var. Geneli kapsayan yönetmelikte erkek ve bayan personelin nasıl giyinecekleri açık bir şekilde belirtilmiş.

Kamu personelleri son yıllarda sendikaların ortaya attığı ve ısrarla savunduğu bir görüşe uyarak, bu kılık kıyafet yönetmeliğine uymamaya başladılar. Ülke genelinde görülen bu uygulama ile bazı kamu görevlileri başta kravat takmayarak ve sakal bırakarak bu mevzuatı delmeye başladılar. Daire başkanı Genel Müdür v.s. birçok üst düzey yönetici de bu tutumu benimsemektedirler. Televizyon haberlerine veya internet sitelerine bakıldığında çok sayıda üst düzey yöneticinin bu yönetmeliğe uygun olmayan görüntülerine ulaşılabiliyor.

Bu durum özellikle sendikaların güçlü ve söz sahibi  oldukları kurum ve kuruluşlarda daha belirgin bir şekilde görülmektedir ve aynı durum ilimizde de görülüyor. Sendikaların güçlü oldukları kurumlarda kılık kıyafet yönetmeliğine uyanların sayısı çok az iken, diğer bazı kurumlarda ise tam anlamıyla buna riayet edilmektedir.

Bu durum, kılık kıyafetin tam anlamıyla uygulandığı kurumlarda bir ikilem oluşturuyor. Buna en ufak bir aykırılığı görülen personel hakkında yasal işlem başlatılırken veya en azından sözlü olarak ağır uyarılara maruz kalırken, öbürleri için böyle bir şey söz konusu olmuyor. Oysa ikisinin de yaptığı eylem aynı ve üstelik birisi hasbelkader o gün öyle giyinmiştir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu konu ülke genelini ilgilendiriyor ve bu nedenle duruma bir an önce çözüm getirilmesi  gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN