• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BİR SORUN BU KADAR YILDA ÇÖZÜLMEZ Mİ?

Reklam
, 0 Yorum

Yaklaşık iki yıl önce girişimci bir ruha sahip olan hemşerimiz Hayrettin Tartar’ı sizlere tanıtmaya çalışmıştım. Uzun yıllar eğitim sektöründe ilimize ve ülkemize öğretmen olarak hizmet verdikten sonra emekliye ayrılan ve inşaat malzemeleri bayiliği açan Hayrettin Tartar’ın ilimizin sanayileşmesi adına harcadığı çabaları da anlatmıştım. Hatta kendisini Vecihi Hürkuş’a benzetmiştim. Hürkuş, ülkemizde havacılığın, Tartar’da sanayileşmenin temelini atmak istiyordu.

Tartar, aslında sanayici bir aileden gelme. Ailesi kolalar piyasaya çıkmadan gazlı içeceklerin ilk versiyonu olan gazoz üretimi yapıyordu. İldeki üç adet tesisten biri Tartar’ın ailesine aitti. Dolayısıyla sanayi nedir, ticaret nedir bunları daha çok  küçük yaşlardan itibaren öğrenmiş ve onlarla büyümüş bir insan.

Tartar, gerek öğretmenlik yıllarında gerekse ticaret hayatına atıldıktan sonra ilimize sanayicileri çekmek için büyük ölçüde kişisel çabalar harcadı ve adeta tek kişilik bir sivil toplum örgütü gibi performans gösterdi. Geniş çevresinin getirdiği avantajlarla ilimizde yatırım yapmak isteyenlere rehberlik yaptı ve çok sayıda yatırımcının gelip ilimizde incelemeler yapmasına öncülük etti.

Bildiğim kadarıyla da Siirt Organize Sanayi Bölgesindeki ilk tesis olan boya fabrikası ile Samsun’dan akrilik banyo ürünleri imalatı yapan bir  firmanın Siirt’e gelmesini sağlamıştı. Gerçi il olarak bu iki firmaya da sahip çıkamadık. Biri kapandı bir diğeri ise şirketin merkezi olan Samsun’a taşındı.

Ancak bu girişimci ruha rağmen Tartar, tıpkı Hürkuş gibi çeşitli engellemeler ve şansızlıklarla karşı karşıya kaldı. 2003 yılında Valiliğe yaptığı bazı işler nedeniyle ihtilaflı duruma düştü. O günden bu yana bu anlaşmazlık devam ediyor. Tartar, valiliğe yaptığı işleri sıralayarak bunların bedelini alamadığını iddia ediyor. Alacağını tahsil edebilmek için çalmadık kapı bırakmadı. Kendi deyimiyle herkesin kendisine haklısın demesine rağmen bir türlü bir sonuç alamadı. Halen valilikten bir sonuç beklediğini belirtiyor ve bu parayı tahsil ettiği takdirde Siirt’te yatırım yapacağını da sözlerine ekliyor.

Bakalım hemşerimiz Tartar ile valilik arasındaki bu anlaşmazlık ne zaman ve nasıl bir çözüme  kavuşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN