• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

BİR TARAFTA İSRAF, BİR TARAFTA AÇLIKTAN ÖLENLER

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının 173. yıldönümü her yıl olduğu gibi törenle kutlandı. Siirt Üniversitesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Mühendisleri Odası il temsilciliğinin ortaklaşa düzenledikleri bir törenle tarımın önemi ve tarımsal öğretimin dünü ve bu günü ele alındı.

Doğal olarak törende konuşmalar yapıldı.Bu konuşmaların en dikkat çekici ve beyni kemirici olan Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan’ın oldu. Dünyadaki gıda üretimine değinen Demirhan burada karşımıza çıkan çarpıklığı bir cümle ile özetledi. Demirhan’ın verdiği bilgiye göre, şu anda dünyada 12 milyar insana yetecek kadar gıda üretiliyor. Dünya üzerinde yaşayan nüfus 8 milyar civarında olduğuna göre, kişi başına üretilen gıda 1.5 kişiye yetiyor. Peki durum böyleyken dünya üzerinde saniyelerle insanların ve özellikle çocukların açlıktan ölmelerini nasıl yorumlayacağız? Bu konunun üzerinde ciddi olarak kafa yormak ve herkesin elini vicdanına koyarak ona göre davranması  gerekiyor.

Dünyayı ilgilendiren bu soruna değindikten sonra ilimizdeki tarımsal öğretime gelince. Bildiğim kadarıyla ilimizde tarımsal öğretim 1960’lı yılların sonlarında açılan Ziraat Lisesi ile başladı. Uzun yıllar eğitim ve öğretim hizmeti veren bu okulumuzun kapanmasının ardından ara verilen öğretim çalışmaları, Ziraat Fakültemizin açılması ile taçlandırıldı. Bu fakülte ile ilimizin ve bölgemizin tarımı daha emin ellerde.

Bu yıl ikinci mezunlarını verecek olan bu fakültemiz kaliteli eğitimi ve bilimsel verileri yerele indirgeyecek entegre edecek arge çalışmaları ile yalnız ilimizin değil, ülkemizin önemli bir kurumu haline gelecektir. Genç Dekan Prof. Dr. Koray Özrenk’te o çalışma azmi ve arzusu var. Ekibi ile birlikte çok şeyler başaracağına inanıyorum. Tabii ki tarımsal çalışmalar deyince, yalnız ziraat amaçlanmıyor, birde hayvancılık  var. Bu konuda da veteriner fakültemiz de güçlü bir kadroya sahip.Şimdilerin rektör yardımcısı eski dekan Prof. Dr. Nihat Şındak ile dekan Prof. Dr. Tekin Şahin için söylenecek çok fazla bir şey yok.Her ikisi de kendisini ispatlamış bilim adamları. Dika ile yapılması planlanan payetleme projesi  yalnız başına ülke hayvancılığına ivme kazandıracak bir projedir.

Her iki fakültenin bu aşamaya gelmesinde elbette Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın büyük katkısı var. Kendisinin de ziraat mühendisi kökenli olması bu iki fakültemizi biraz daha ayrıcılıkla hale getiriyor. Nitekim YÖK tarafından tarım ve hayvancılık alanında ihtisas üniversitesi olarak kabul edilmemizin bunu bir göstergesidir.

Rektör Prof. Dr. Erman, Tarım ve Orman İl Müdürü Demirhan ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Obay’ın şahsında bütün camiayı kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN