• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

BİR YANDA  RADYOLAR  VE HERBARYUM ÖTE YANDA KAYBOLAN MİLLİ SERVET

Reklam
, 0 Yorum

Zaman-zaman il ve ilçe merkezlerinde mülki idare amirleri tarafından  gerçekleştirilen bazı yatırımların, o mülki idare amirinin hemen ayrılmasının ardından sanki yasa dışı bir şey yapılmış gibi yok edilmesi konusundaki  yanlışlığı dile getiriyorum. Bununla ilgili olarak son 20 yılda milyonlarca lira tutarındaki yüzlerce yatırımı örnek verebilirim. Bu konuda yazdığım her yazıda bu yatırımlardan birkaç tanesini örnek olarak veriyorum.

Geçen hafta yaptığım bir ilçe gezisi ile katıldığım çalıştayda gördüklerim ve duyduklarım beni yıllar öncesine götürdü. Dilerseniz önce ilçe gezisinden başlayalım. Eruh ilçemizde kaymakamlığın desteği ile bir radyo kuruluyor.  Radyo internet üzerinden yayın yapacak ve ilçedeki gelişmeleri kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarını halkla paylaşacak, ayrıca ilçenin tarihi ve kültürü hakkında da programlar yayınlayacak. Geçen yıl Pervari ilçemizde de böyle bir radyo yayın hayatına girmişti.

Bu iki radyo bana TOKAP Radyosunu hatırlattı. 1999 yılında Valiliğin özel bir şirketle yaptığı protokol sonucu yayın hayatına giren bu radyonun dönemin valisi Osman Acar’ın tayinin çıkmasının ardından hemen kapatıldı. Şimdi yıllar sonra ilçelerimizde böyle bir yayın organının eksikliği hissediliyor.

Siirt’te katıldığım  ilimizin Biyolojik Çeşitliliği konulu çalıştayda da çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğumuz vurgulandı. Bu zenginlikten turizm alanında yararlanabileceğimiz ve bunun için atılacak ilk adımlardan birinin bir herbaryum kurmak olduğu, çalıştayda bir bildiri sunan Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi  Dr. öğretim üyesi  Mehmet Fidan tarafından dile getirildi. Bunu duyduğum an da  iz bırakan valilerimizden Atilla Koç’un havalimanında kurduğu ve  sayısız bitki türünü barındıran herbaryum aklıma geldi. İnsanın içinde dolaşmaya kıyamadığı bu herbaryum Vali Koç’un tayinin çıkmasının ardından haftalar içerisinde yok edildi. Hatta, yok edilmedi adeta yerle bir edildi. Şimdi bir yenisinin yapılması gerektiği belirtiliyor.

Bunlara ilişkin örnekler başlangıçta belirttiğim gibi çok sayıda ve sayfalar dolusu örnekler yazılabilir. Hatta lisans ve yüksek lisans tezleri bile olabilir.

Ne diyelim? Allah akıl-fikir versin, israf ve savurganlıkla sahip çıkmama alışkanlığından kurtarsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN