• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

BİRİLERİNİN SEVİNCİ, BAŞKALARININ ÜZÜNTÜLERİNE YOL AÇMAKTA…

Reklam
, 0 Yorum

Yaşamımızda birilerinin sevindikleri durumun, başkaları için üzüntü teşkil ettiği gerçeğine sık-sık tanık olmaktayız ve öncelikle merhum Nasrettin Hoca’nın günümüze ulaşan bu bağlamdaki fıkrasını aktarmak isterim. “İki kızını ziyarete giden Hoca, hal hatırlarını sorduktan sonra maddi durumlarını öğrenmeye çalışır. Kızlardan birinin kocası çiftçi, diğeri ise Kiremitçiymiş.. Çiftçi olanın karısı;  Bu yaz yağışlı geçerse, bol-bol ürün alırız.. Kocası Kiremitçi olan da; Bu yaz yağmur yağmazsa, kiremitlerimiz kurur ve güzel bir fiyatla satarız deyince Hoca düşüne-düşüne evine döner ve kızlarının ziyaretinden döndüğünü bilen karısı Hocayı düşünceli görünce; Hayrola, kızlardan bir hayırsızlık mı gördün diye sorunca da Hoca; Kızlardan biri Ayva’yı yiyecek ama hangisi bilmiyorum diye yanıt verir..”

Bugün de ilimizde mevsim yağışı vardı. Tanıdık bazı çiftçi vatandaşlarımızın yağmur yağışına sevindiklerini ifadelerinden öğrenirken, hemşerilerimin de bazı yollarımızın göle dönüşmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini gözlemledim. Yağmurun sadece bereketli tarım açısından değil, sayısız faydaları daha vardır. İçme sularımızın artmasını, barajların su dolmasını, ormanlarla doğal bitki ürünlerinin su ihtiyacını karşılar, çiçeklerin açmasını ve bitkilerin canlanmasını da sağlar. Bu faydaları yanı sıra sele dönüşerek bazı evlerin ve dükkanların bodrumlarını  doldurmasına, altyapı hizmetindeki eksiklikler nedeni ile yolların gölete dönüşmesi ile benzer olumsuzluklara yol açmasına sebebiyet vermektedir ve bu tespit de sevindiren yağmur yağışının çirkin bir yüzü olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir. Yani; yağmur yağışı bir taraftan sevindirirken, diğer taraftan üzüyor.

2019 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek olan mahalli seçimlere doğru yol alırken, siyasi partilerimiz seçimin galibi olmak için tüm imkanlarını seferber etmenin yarışı içine girmiş bulunuyorlar. Onlar için seçimin sonuçları her şeyden çok daha önemlidir. Seçmenlerimizin önemli beklentileri geri plana itildiğinden, çözüme ulaşmadıkları gerçeğine aldırış edilmiyor ve bu seçim sonuçlarına da kimi siyasi parti sevinirken, kimi siyasi parti  üzüntü duymuş olacak. Anlaşılacağı gibi seçimlerin sonuçları da birilerini sevindirirken, birilerini üzüyor. Seçmen vatandaşlarımız, hür iradeyi tam anlamı ile yansıtmayan seçim sistemine rağmen önüne konan aday listelerine oy kullanıyor ve  partili olanların dışındakilerin tümü, seçim sonrasında beklentilerinin çözüm bulmamasından duydukları üzüntüyü önümüzdeki Mart ayında yapılacak mahalli seçimi müteakip yine dile getireceklerdir zannederim. Başka bir ifade ile; seçim sonuçlarına sevinecek siyasetçilerimiz; beklentilerinin çözülmemesine üzüntü duyan seçmeni, yine unutmuş olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN