• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPIYOR!

Reklam
, 0 Yorum

20 Kasım 1959 tarihi Birleşmiş Milletler tarafından Çocuk Hakları Deklarasyonunun yayınlandığı gündür.

Çocuk ve çocuk hakları denilince zihinlerimize ilk takılan Suriye’den, Türkiye’ye sığınan ailelerin çocukları geliyor.  Deniz yoluyla Batı ülkelerine göç etmek isteyen mültecileri taşırken batan tekneler, vapurlar! KARAYA VURAN ÇOCUK CESETLERİ VEYA DİĞER BİR DEYİMLE KARAYA VURAN İNSANLIK!

Dünya Çocuk Hakları evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bu günün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur.

Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasına, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi’ni yayınlamıştır.

Ülkemizde çocuklara sağlık hizmeti götürmek amacıyla çocuk hastaneleri açılmıştır. Çocuk yaşta suç işleyenlerin iyiye yöneltilmesi için Çocuk Islahevleri kurulmuştur. Büyük yerleşim merkezlerinde çocuk bahçeleri vardır. Çocukların yararlandığı çocuk kitaplıkları kurulmuştur. Öte yandan anasız, babasız çocukların korunması, bakımı, barındırılması için Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları açılmıştır.

Dünya Çocuk Hakları günlerinde  okullarda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerinde durulur. Dünya Çocuk Hakları ve Türk Çocuk Hakları Bildirileri okunur. Bildirilerde belirlenen belli başlı haklar konusunda açıklamalar yapılır.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacaklar. Okuyup ailelerine. Milletlerine belki de tüm insanlığa faydalı hizmetlere imza atacaklar! Subay, doktor, avukat, öğretmen, hakim, mühendis, memur, tüccar hatta vali, paşa, milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olup hizmetler verecekler.

Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar, vatanları için bir teminattır.

Cumhuriyet döneminde, yüce Atatürk’ün emriyle, Türk çocuklarının en iyi şekilde yetiştirilmesine çalışıldı. Sağlığına, eğitim ve öğretimine önem verildi. Çocukların okumaları için her kademede okullar açıldı. Çocuk bakım evleri, doğum evleri, çocuk hastaneleri, çocuk yuvaları kuruldu. Yardım kurumları eliyle kimsesiz çocuklara yardım edilmekte.

Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler, iyi bir neslin yetişmesi için çalışırlar. Okullar, çocuk tiyatroları, çocuk kütüphaneleri, çocuk parkları ve bahçeleri yaparak, çocukların en iyi biçimde yetişmelerini sağlarlar.

Gazete, dergi, kitap, çeşitli çocuk yayınları, çocukların eğitim, öğretim, kültür ve bilgi bakımından gelişmeleri için çıkarılır. Radyo ve televizyonlarda çocuklar ile ilgili programlar düzenlenir.

Atatürk, hiç bir milletin yapmadığını Türk çocukları için yaptı. 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı’nı çocuklara armağan etti. Atatürk, Türk çocuklarından vatansever olmalarını istedi. Vatanın bir karış toprağının bile canları pahasına da olsa kimseye vermemesini, gerektiğinde seve seve canlarını vermelerini istedi. İyi birer yönetici olarak yurdumuzun yücelmesine ve kalkınmasına yardımcı olmalarını istedi. Bu gibi günlerde çocukların iyi yetişmeleri ve korunmaları üzerinde durulur. Kimsesiz çocuklara yardımlar yapılır. Çocukların iyi birer insan olarak yetiştirilmelerine uğraşılır. Irk, dil, din farkı gözetilmeden bu yardım yapılmalıdır.

Ama bakıyor ve görüyoruz ki, Birleşmiş Milletler çocukların haklarını korumaktan çok uzak. Göçmenlerin ve özellikle çocuklarının ölümlerine bile adeta seyirci kalmakta!

Evet, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI DEKLARASYONUNUN yayınlandığı günden 61 yıl geçti. Milyonlarca çocuk yarınlarından umutsuz, eğitimsiz, aç ve susuz! Sokaklarda yatıp kalkanları, tinerci olanları var! Peki, Birleşmiş Milletler ne yapıyor!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN