• Dolar Alış 7.5970TL
  • Dolar Satış 7.5667TL
  • Euro Alış 8.9725TL
  • Euro Satış 8.9367TL
Reklam
Reklam

BİSİKLET VE MOTOSİKLETLER

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’in hemen her cadde ve sokağında ama özellikle araç trafiğine kapalı olan, yani yalnızca yayalara tahsis edilen cadde ve sokaklarında ilerlerken bir anda bir bisiklet ya da motosiklet kazasına maruz kalabilirsiniz. Çünkü bütün cadde ve sokaklarda nasıl sürüleceğini bilmeden her türlü tehlikeye davetiye çıkarırcasına bisiklet veya motosikletini süren insanlara daha doğrusu çocuk ve gençlere rastlayabilirsiniz.

Belki basit gibi görünecek ama bu bisiklet ve motosikletler gerçekten sorun olmaya başladılar. Önemli bir çoğunluğu lokantacı veya fırıncı çırağı olan bu çocuk ve gençler, biraz patronlarının bir an önce gel baskısı ve biraz da işin keyfini çıkarmak için çok hızlı bir şekilde seyretmektedirler. Çarpmasalar bile yanlarından geçtikleri insanları korkutmakta ve tedirgin etmektedirler. Oysa yollarda yaşlısı engellisi, elinde çocukları ile yürüyen anneler babalar var. Herkesin atik ve çevik olmasını bekleyemeyiz.

Özellikle bunların bir kısmı elektrikli oldukları için çok sessiz seyrediyorlar. Yanınızdan geçerken bile seslerini duymanız mümkün değildir. Adeta bir yılan sessizliğinde yol alıyorlar ve dolayısıyla bunlar diğerlerinden çok daha fazla tehlikeli bir durum oluşturuyorlar.

Güres Caddesinde biraz gezinen bir insan ne demek istediğimi gözleriyle göreceği için çok iyi anlar. Geçen gün bu caddede gezinirken, motosikletinin ön ve arka kısmına 25 kiloluk üç su damacasını yerleştirmiş, engelli bir vatandaşın yanından adeta sıyırarak geçti. Daha önce felç geçirdiği için zaten yürümekte zorlanan bu hemşerimiz o kadar korktu ki, bir an durakladı ve derin bir nefes aldıktan sonra yoluna devam edebildi. Deşarj olabilmek ve stresini atabilmek içinde yanındakilerin duyabileceği bir sesle bildiği bütün küfürleri sıraladı. Hem de defalarca. Tabii ki küfrü tasvip etmek mümkün değil ve çözüm yolu da değil.

Kısaca tekrarlamak gerekirse zaten pek sağlıklı olmayan trafiğimizin nur topu gibi bir sorunu daha oldu. Yol yakınken bu sorunu çözmek mümkün. Biraz denetim biraz da yukarıda belirttiğim gibi yanlarında bisikletli çırak çalıştıran lokanta, fırın ve benzeri işyerlerinin uyarılması ile bu sorun daha fazla büyümeden çok rahat bir şekilde çözülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN