• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

BİSİKLET YOLLARININ ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Reklam
, 0 Yorum

Son 20-25 yıldan bu yana gelişmiş ülkelerde sağlık gerekçesiyle başlayan bir bisiklet akımı bulunmaktadır. İnsanlar kilo almamak, diyabet, kalp ve kolesterol gibi hastalıklara yakalanmamak ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak için özel motorlu araçların veya toplu taşıma araçlarının yerine öncelikli olarak yürümeyi tercih etmeye başladılar. Yürüme mesafesinin dışında olan yerler içinse bisiklet kullanıyorlar.

Bisiklet, hem sağlıklı hem çevre dostu ve hem de sağlıklı bir taşıt. Hatta bunlara bir özellik daha ekleyebiliriz. Bisiklet diğer taşıtlara göre daha güvenli. Çünkü bisiklet kazalarının ağır yaralama veya ölümle sonuçlanma ihtimali diğer taşıtlara göre çok daha düşüktür. Bütün bu özelliklerinden dolayı ülkemizde de son yıllarda bisiklet daha çok ilgi görmeye başladı.

Siirt’te ise durum pek bu yönde gelişmiyor.. Bisiklet kullanan sayısı artmasına arttı ama bunlar genellikle kurye görevini yerine getiren kişiler. Her fırının ve her lokantanın birden çok bisikleti bulunuyor. Yaşları 12-18 arasında değişen gençler bu bisikletlerle ekmek ve yemek başta olmak üzere verilen siparişleri adreslere ulaştırıyorlar.

İster sağlıklı olduğu için isterse kuryelik için olsun artık Siirt’in bisiklet yollarına ihtiyacı vardır. Bunların da yeni dönemde yerine getirilmesini bekliyoruz. Daha öncede belirtmiştim. Özellikle kuryelik amacıyla kullanılan bisikletler Güres Caddesinde çok büyük bir tehlike arz ediyorlar. Çoğu küçük sayılacak yaşta olan ve ilk ergenlik döneminin uçarılığı içerisinde olan bu gençlerin kullandığı bisikletler büyük tehlikelere yol açıyorlar. Olası çarpışmalar bir yana yayaların yanından geçerken yol açtıkları korku yeter de artar bile. Bu nedenle bir kez daha belirtelim, artık ilimizin bisiklet yollarına ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN