• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BİZ HEP BU SORUNLARI ÇEKECEK MİYİZ?

Reklam
, 0 Yorum

Ulaşım sektöründeki sorunlarımız bir türlü bitmek bilmiyor. Siirt’in  her BİR yanında yollar ya bir türlü bitirilemiyor ya da  adeta köstebek yuvasına dönüşmüş durumda. Tam da al birini ötekine vur misali,  biri diğerinden beter.Hangisinin nispeten daha iyi durumda olduğunu belirlemede gerçekten kararsız kalınıyor.

Eruh yolu artık mizahi bir konu oldu. Bir türlü bitirilemediği için gençler birbirlerine mesaj olarak aşkımız Eruh yolu gibi hiç bitmesin diye mesajlar atıyorlar. Hatta düğün arabasının arkasına da bu mesajı yazan hemşerilerimiz çıktı. Dile kolay, bu yolda ilk çalışmaların başlamasından bu yana 40 yıla yakın bir zaman dilimi geçti. Kaç çiftin aşkı bu kadar uzun yıllar varlığını sürdürür.

Tillo yolu deseniz; orası da tam bir kangren. Artık o  yolu sık-sık kullanan veya işyeri ya da evleri o yol güzergahında bulunanlar, tam anlamıyla umutlarını kesmiş durumlar. Bu yolun hiçbir zaman düzelmeyeceğine inanmaya başlamışlar. Haklılar; onca feryada ve feryatlar nedeniyle yapılan çalışmaya rağmen o yol halen bu düzeyde ise umutsuz olmakta yerden göğe kadar haklılar.

Pervari-Van-Çatak yolu, belki Eruh yolundan çok önceden beri bu ilin gündeminde. Ama masalların başlangıç bölümünde olduğu gibi bir arpa boyu yol bile alamadık. Şırnak ili Van’a bağlandı, biz halen bu yolun yapımını bekliyoruz. Daha ne kadar bekleyeceğimiz bile belli değil.Fallardaki gibi üç yıl mı desem otuz yıl mı desem?

Kurtalan yoluna söylenecek söz kalmadı. Siirt’in ana arteri.Koca bir kenti bütün ülkeye bağlayan yol. Devlet yolumu köy yolumu belli değil. Standardı o kadar kötü, adım başı bir çukur, bir çukurdan kurtulsanız bile öbür çukura girmeniz adeta arabanızın kaderi. Onca kaza oldu, onca hemşerimizi bu yolda kaybettik. Ülkenin milli sermayesi olan o kadar büyük maddi zararlarımız oldu.  Şuna bir el atayım diyen olmadı. Yakın  bir zamanda atacak  gibi de görünmüyor.

Yazık hem de, çok yazık. İnsanı üzen esas noktayı ise bütün bu aksaklıkların ve yanlışlıkların ödenek yokluğundan çok, ödeneğin doğru kullanılmamasından kaynaklıyor olması oluşturuyor. Devletimizin imkanları belli. Ödenek gönderilemediği takdirde boynumuzu büker, anlayışla karşılarız. Ama bu yolların her birini ele aldığınızda aksamaların nedeni olarak ya proje hatasının ya denetimsizliğin veya ihale prosedüründeki bir eksikliğin yattığını görürsünüz. Eruh yolunda bugüne kadar çok sayıda değişiklik yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda ne dediğim daha  iyi anlaşılır.

Gerçekten biz hep bu sıkıntıları çekecek miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN