• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

Reklam
, 0 Yorum

İnsanlara yalan söyleyerek aldatanların gerçek anlamda mümin olmadıklarını ima eden bazı söylemler vardır ve yüce dinimizin öngördüğü belirtilen bu söylemlerden birinin; “Bizi aldatan bizden değildir” diye ifade edilen hadisi şerif olduğunu dile getiren anekdotlardan biri; “Peygamber Efendimizin uğradığı Buğday pazarında Buğday çuvallarından birine elini daldırıp parmakları ıslanınca satıcısına; Bu ıslaklık ne? diye sorduğunda; Ya Resulullah, yağmur yağdı ıslattı yanıtını alınca, yüce Peygamberimiz; İnsanların görüp aldanmaması için ıslak kısmı üste çıkarsaydın ya der ve bizi aldatan bizden değildir buyurur..” diye günümüze ulaşmıştır.

İnsanları aldatmanın ne kadar büyük bir vebal teşkil ettiğine yönelik yüce Peygamber Efendimizin dile getirdiği hadisi şeriflerinden biri de münafıklığın işaretleri ile ilgili olanıdır. Üç işaret olarak aktarılan ve yalanı da içeren münafıklığın işaretleri; “Konuştuğu zaman yalan söyleyen, Söz verdiği zaman cayan, Güvenildiği zaman hıyanet eden…” diye dile getirilerek  dikkat çekilmiştir.

İçinde bulunduğumuz oruç ayı münasebetiyle yüce dinimizin dikkat çektiği belirtilen ve hadisi şeriflerle günümüze intikal eden yalan ve münafıklık konularına değinerek, bunlardan ders çıkarılmasında yarar olacağını vurgulamak istedim. Yalan söyleyerek insanları aldatmanın, söz verip caymanın ve güven telkin ettikten sonra bu güvenlerine hıyanet eder boyutta gölge düşürenlerin gerçek mümin olmadıklarını dile getiren hadisi şerifleri, yüce dinimizin faziletlerine inanan herkesin göz önünde bulundurmaları gerekir. “Bizi aldatan bizden değildir” diye uyarıldığımıza göre, aldatmaya kalkışanlara kanmama noktasında azami duyarlılık göstermeliyiz ki, buna tevessül edenleri hüsrana uğratabilelim. Şunun bilinmesi gerekir ki, karşı karşıya kaldığımız konularda kendimizi sorgulama gereği duymaz isek, o konularda bizleri istismar etmek isteyenler, çirkin emellerini sürdürebilecektir. O halde, bizi aldatmak isteyenlere böyle bir fırsatı vermemeliyiz diyor ve yalan söyleyenlere bilerek prim vermenin, günahlarına iştirak etmek olacağının da altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN