• Dolar Alış 7.7200TL
  • Dolar Satış 7.6892TL
  • Euro Alış 9.0675TL
  • Euro Satış 9.0313TL
Reklam
Reklam

BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK FARKINI GİDERMEYE YÖNELİK PROGRAM…

Reklam
, 0 Yorum

Bölgelerarası gelişmişlik dengesizliğini gidermek, kendilerine ekmek kapısı aralanmasının bekleyişinde olanların bulundukları yerden başka yerlere göç etmelerini önlemek amacı ile Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ili kapsayacağı müjdelenen Cazibe Merkezleri Programı yaşama geçirilemeyince işsizlik tırmandı ve iş bulamayan vatandaşlarımızın başka yerlere göçleri de devam etti. Ülkemiz nüfusunun kırsaldaki oranının %7’lere gerilemiş olması, en önemli sorunlarımızdan biri olan işsizlik nedeniyledir ve içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda önemli soruna kısa zamanda çözüm üretmenin kolay olmayacağı olasılığı, işsizlerimizi karamsarlığa itmektedir.

Siirt ilimiz Cazibe Merkezleri’nden yararlanacak olan 23 il arasındaydı ve uygulanacak programla ilgili olarak düzenlenen tanıtım toplantısında dönemin DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın; “Doğu’nun yeni cazibe merkezi Siirt olacak” sözleri, birçok hemşerimin hafızalarında yerini koruyor sanırım. Organize Sanayi Bölgemizde bulunan parsellerin yaklaşık %90’ı yatırımcıları bekliyor ama günümüze dek, ne Cazibe Merkezleri Programından yararlandık, ne de kendilerine yatırım çağrısında bulunularak; “Sizlere her türlü imkanı sunacağız, sizleri başımızın tacı yapacağız” denilen işadamlarından ses çıktı.

Kırsal kesimlerin büyük oranda boşalması ekonomik açıdan önemli bir kayıptır ve üzülerek belirteyim ki gerçekçi önlemler alınmazsa, kırsal kesimler yakın bir gelecekte tamamen boşalacak ve göç alan yörelerde altından kalkılamayacak sıkıntılar yoğunlaşacaktır. Bu gerçeğin biliniyor olmasına rağmen, kırsal kesimlerdeki yurttaşlarımızın göçlerini önleyecek ciddi önlemler alınmıyor, haliyle göç alan yerler de işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Ekonomiyi düze çıkarmada en önemli faktörlerden birinin daha çok üretmek olduğu belirtiliyor ama bu beklentiyi gerçekleştirebilmek için milyonlarca işsiz insanımızın beden güçlerini ekonomiye kazandırmak olduğu gerçeği görmezlikten geliniyor. 10 milyon, hatta bu rakamın üstünde işsizi olan ülkemizde nasıl daha çok üretim sağlanabilir ki?.. Üretime yönelik olmayan hiçbir istihdamın ekonomiye katkısı olmayacağı hususu da dikkate alınarak gerçekçi yatırımların vücut bulması hedeflenmeli ki, sağlıklı bir kalkınma gerçekleştirilebilsin. Umut veren programların yaşama geçirilmemesi, şüphesiz önemli talihsizliklerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN