• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

BÖLGEMİZDE İŞSİZLİK, TÜRKİYE ORTALAMASININ 3 KATI

Reklam
, 0 Yorum

(Güneydoğu’da silahlar sustu, yatırımcılar sıraya girdi!) diyerek hala masal anlatıyorlar. Elbette, aslı-astarı yok! Bilakis, bölgeden kaçış devam ediyor! Zenginler, yatırım yapabilecekler, pılını, pırtlarını toplayarak batının büyük illerine göç etmektedirler. Devletin verdiği teşvikler bile, yatırımcıları cezp etmiyor. Kendi kendimizi kandırmamıza gerek yok. Türkiye İstatistik kurumunun verilerine bakalım. Ülke geneli işsizlik ortalamasıyla, Bölgemizdeki işsizlik ortalamasını kıyaslayalım. Ülkemiz genelinde işsizlik oranının ortalaması yüzde 10’u aşmış.  Yani, çalışması gereken her 100 kişiden en az 10’u iş bulamıyor! Tabii, bunlar gerçek rakamlar da değildir. Ülke genelindeki işsizlik oranı çok daha yüksektir. Hani, biz bu istatistiği yine de doğru kabul edelim.

Yine Türk İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Bölgemizdeki işsizlik sayısı ise, Türkiye’deki işsizlik oranının 3 katına yakın! Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerinde işsizlik oranı %24.0, olarak belirlenmiş bulunuyor. Yani, iş verilirse çalışma koşullarına sahip her 100 kişiden 24’ü işsiz! Yatırımcıların sıraya girdikleri Bölge bu mu!!!

Devletin bir kurumu tarafından açıklanan rakamlar bunlarken, (Silahlar sustu, yatırımcılar sıraya girdi!) masallarına kim inanır! Silahlar, susmuş  olsa bile, Bölge halkı, büyük bir tedirginlik içindedir! Çünkü yarının ne olacağı, neyi getireceği, neyi götüreceği bilinmiyor. Bölgemiz üzerinde büyük senaryolar olduğu gerçeğini kör, sağır ve sersem olmayan herkes bilmektedir.

Ortadoğu Projesi senaryosu biz dışında kalmış görünüyor olsak bile hala ABD, İsrail, AB ülkeleri ve hatta Rusya tarafından kontrollü bir şekilde tıkır-tıkır işlemektedir. Olacaklardan, biteceklerden haberi olmayan Bölge halkına Allah için gerçekleri söyleyecek kimseler çıkmayacak mı! Yoksa bu bir (BEKLE GÖR!) POLİTİKASI MI!

Öyle, yatırım masallarıyla gerçeklerin üzeri örtülemez. Son birkaç yıl içinde, sadece Siirt il merkezinden kaç ailenin Batı ilerine göç ettikleri, göçlerin artarak devam ettiği gerçeğini gizleyebilir, gizlemek isteseniz de, inandırıcı olabilir misiniz. Bu gidenler bizim dostlarımız, akrabalarımız, komşularımız! Bir bakıyoruz ki, kapı komşumuz evini satmış, iş yerini devretmiş, Mersin’e, Yalova’ya, İzmir’e, İstanbul’a veya başka bir batı iline nakli mekan etmiş! Memur olanın işi daha kolay! Ya tayin istiyor, ya da, emekliliğine az kalmışsa (YA SABIR!) çekerek, hizmetinin dolmasını bekleyip, emekli olur olmaz çekip gidiyor!

Bölgede yatırımlar yapılsın, iş yerleri kurulsun diye nice teşvik paketleri açıldı. Hepsi de KOF çıktı. Ya kullanan olmadı, ya kullandırılmadı, ya da, krediler sıvışıp gideceklere verildi! Yani, Bölgemizde yatırımcıların sıraya girmesi, sanayinin gelişmesi için önemli tesislerin kurulması ham hayalden ve masaldan ibaret! Anlatılan masallara mı, gözlerimizle gördüklerimize ve yaşadıklarımıza mı inanalım!!!

TAŞLAMALAR

SİİRT’İ ÇIKMAZ SOKAK

KONUMUNDAN ÇIKARIN

KAPALI KUTU GİBİ

KALDIK ORTADA BAKIN

SİİRT-ŞIRNAK YOLUYLA

SİİRT-PERVARİ-ÇATAK-

VAN YOLU TAMAMLANSIN

AÇILSIN ÇIKMAZ SOKAK

SANAYİDEN VAZGEÇTİK

TARIM  VE HAYVANCILIK

YOLUYLA BİR KALKINMA

OLSA RAZIYIZ ARTIK

SİİRT VE SİİRTLİNİN

ÇEKTİĞİ SIKINTILAR

NE ZAMAN SON BULACAK

ÇÖZÜLÜP DE SORUNLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN