• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

BU BÜYÜK TEHLİKEYE DİKKAT!!!

Reklam
, 0 Yorum

Dün eve giderken, bir de gördüm ki, evimizin yakınında yeni bir süper market faaliyete girmiş. Hani şu Türkiye genelinde 8 bin süper market kurmakla övünen marketin bir şubesi. Bu marketin sadece şehrimizde en az 10 şubesi var. Tek şubesi olan marketler dışında hemen her sokak başında şube kuran ve zincirine yeni halkalar ekleyen bu marketleri görünce ister istemez, küçük esnafların düşürüldükleri durum zihinlere takılıyor.

Sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde tekelleşmeye doğru hızla yol alındığı bir gerçektir. Her yeni açılan süper market, açıldığı sokaktaki, semtteki en az 10-20 esnafın kepenk indirmelerine yol açacaktır. Tabii, bu böyle bir an içinde yaşanacak bir durum değildir. O semtteki küçük esnafların dayanma güçleriyle bağlantılıdır. Küçük esnaf dayanmaya çalışacak ama nereye kadar!

Tekelleşme işi süpermarketlerle kalsa yine de iyi! Bilgisayarların yaygınlaşması sonucu artık on kişin yaptığı işi bir bilgisayar yapmakta. Dolayısıyla bu açıdan da bir işsizlik sorunu yaşanmaktadır.

Maalesef, teknolojinin gelişmesi sonucu, insan gücüne olan ihtiyaç giderek azalırken, o nispette de işsizlik oranı artmaktadır. Bir yanda süper marketler, diğer taraftan, teknolojinin ürünü bilgisayarların iş yapma kabiliyetlerinin artması!

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak iyi de, bu konuda bazı endişelerimiz olduğunu belirtmek isteriz. Teknolojinin gelişmesi sonucu giderek artış gösteren işsizlik sorunu nasıl çözümlenecek. Bunun için alınan veya alınması plânlanan tedbirler var mı. Bazı iş kollarında devreye sokulan robotların, işsizliğe katkısını düşünebiliyor musunuz. Dünya giderek tekelleşmeye gidiyor. Bu gidişle, yakın bir gelecekte insan gücüne duyulan ihtiyaç öylesine azalacak ki, işleri bilgisayarlar ve robotlar yapacaklar.

Evet, farkında olmasak bile, sadece İlimizde ve Türkiye’mizde değil, yakın bir gelecekte Dünya genelinde insan nüfusunun yüzde 10’luk dilimi, yüzde 90’lık diliminin üzerinde hâkimiyet kuracak, Dünyanın yüzde 10’u hâkimler, yüzde 90’ı köleler durumuna düşecekler! Dünyayı robotların yöneteceği zaman adam adım yaklaşıyor. Bu büyük tehlikeyi hiç mi görenler, hissedenler yok!!!

İnsanların en büyük rakipleri, kendi elleriyle ürettikleri teknolojik araç ve gereçler olmak üzere! Bu büyük tehlikeye dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN