• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

BU EĞİTİMLERE DİKKAT

Reklam
, 0 Yorum

Yeni adıyla Siirt Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde bir süre önce faaliyete geçen “Fıstıkçılık Birimi” yetiştiricilere yönelik eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

2019 yılı başlarında düzenlenen budama ve aşılama kursunun ardından çok önemli bir konuda daha eğitim çalışması gerçekleştirildi. Önemli diyorum, çünkü fıstık yetiştiriciliğinde geleneksel yetiştiricilerimizin önem vermediği ve çoğu zaman nasıl katkıda bulunacaklarını bilmedikleri  konuların başında tozlaşma ve döllenme konusu geliyor.

Birçok bahçede yeteri kadar erkek ağaç olarak adlandırılan ağaç bırakılmıyor. Bunun yerine bazı ağaçlarda erkek dallar bırakılıyor. Bunların yetersiz olmaları halinde siz bahçenize ne kadar iyi bakarsanız bakın veriminiz düşük olur. Bakım için harcadığınız bunca emek yalnızca verimin daha kaliteli olmasına katkıda bulunur. Bu nedenle tozlaşma ve döllenme ürün rekoltesi açısından büyük bir önem arz ediyor.

Bu eğitim çalışmalarına büyük önem veren yetiştiricilerimizin, kurslarda öğrendikleri bilgileri önemsemeleri ve geleneksel bilgilerinin etkisinden kurtulmalarını diliyorum. Burada geleneksel babadan kalma öğrenilen bilgileri küçümsüyorum anlamı çıkarılmasın. Yalnız tarım alanında değil, hayatın her alanında atadan, babadan gelen asırların birikimi olan bu bilgiler çok önemlidir. Hangi alanda olursa olsun bu bilgileri bilimsel gelişmeler doğrultusunda elde edilen bilgilerle harmanlamak gerekiyor.

Bu nedenle bu kurslarda öğrenilen bilgiler çok önemli ve bu bilgileri önemli kılan bir başka unsurda bu bilgilerin yalnızca bu müdürlüğümüzün elemanları tarafından verilmiyor olmasıdır. Tarım ve Orman Müdürlüğü bu eğitimleri verirken, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesinden ve fıstıkçılık alanında ülkemizde tek otorite kurum olan Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsü uzmanlarının da desteğini alıyor. Bu iki kurumun engin deneyim ve bilgileri de bu sayede fıstık yetiştiricilerimizin emrine sunulmuş oluyor.

Fıstıkçılık gibi günümüzün ve geleceğin Siirt’inin ekonomisinin bel kemiğini oluşturan bir alandaki eğitimler nedeniyle başta Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzü ve ona destek veren Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı ile Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Onların bu gayretlerine karşılık yetiştiricimizin yapacağı tek şey bu eğitimleri önemsemek ve orada öğrendiklerini hayata geçirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN