• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

BU KAPASİTE İLE BU HAVALİMANI KAPANMAZ

Reklam
, 0 Yorum

İki yıl aradan sonra tekrar tarifeli uçak seferlerine açılan Siirt Havalimanında doluluk oranı “Maşallah” dedirtecek cinsten. Haftada üç sefer olarak düzenlenen seferlerde göğüs kabartacak bir yoğunluk gözlemleniyor.

Mart ayının son günlerinde hizmete açılan havalimanımızdan ilk iki günde tam 4700 kişi 2019 yılı içinde Siirt’e gelmek veya Siirt’ten gitmek üzere bilet ayırmış. Bu rakam Mart ayı sonu itibariyle 9.000’i bulmuştu. Bu rakamları milletvekilimiz Osman Ören açıkladı ve sanırım bugünlerde 10 bine yaklaşmış durumdadır.

Bu kapasitenin ne anlama geldiğini daha iyi ortaya koymak adına şöyle bir hesap yapalım. Siirt’e düzenlenen tarifeli uçak seferinin gidiş ve dönüş olmak üzere haftalık kapasitesi 800, aylık 1600 civarında. Yılın bitimine kabataslak 9 ay kaldığını kabul ettiğimizde 14.400 yolcunun uçmasına imkan var. Daha şimdiden bu 14.400 koltuğun on bini satılmış durumda. Yani daha şimdiden yıl boyunca yapılacak uçuşların %70’i dolmuş durumda.

Türkiye’de doluluk oranı en yüksek havayolu firması Türk Hava Yollarıdır. Dünyanın en büyük havayolu firmaları arasında gösterilen ve tercih edilen bu firmamızın da doluluk oranı ortalaması % 90’ların biraz üzerindedir. Bu açıdan da baktığımızda daha aylar öncesinden Siirt’teki uçağın doluluk oranının %70’lere ulaşmış olması gerçekten sevindirici ve umut verici bir durum arz ediyor.

Daha sonraki günlerde bilet kesecek olan yolcuları da göz önünde bulundurduğumuzda bu oran rahatlıkla Türk Hava Yollarının ortalamasını yakalar ve hatta geçebilirde. Daha doğrusu mantık olarak geçmesi gerekir. Çünkü her yolcu aylar öncesinden bilet rezervasyonunu yapmaz. Son günlerde hatta son saatlerde rezervasyon yapan birçok yolcu vardır.

Günümüzde ekonomik alanda faaliyet gösteren kamu kurumlarının rantabl işler yapmak istediklerini göz önünde bulundurduğumuzda, havalimanımızın tekrar seferlere kapanma ihtimali neredeyse sıfırdır.  Aksine yine Milletvekilimiz Osman Ören’in de belirttiği gibi sefer sayısının haftanın her gününe çıkarılması ve Ankara seferlerinin de başlaması beklenebilir. Hatta bir adım ötesi özel havayolu firmalarının da bu güçlü pazarı göz ardı etmeyip onlarında buradan sefer başlatmaları çok uzak bir ihtimal değil.

Başa dönecek olursak bu yolcu kapasitesi ile Siirt havalimanı bir daha tarifeli uçak seferlerine kapanamaz, kapanmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN