• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

BU KARARI DESTEKLEMEK GEREKİYOR

Reklam
, 0 Yorum

İnsanlardaki toprak sevgisi, tarımsal çalışmalarda bulunma isteği iki temel nedene dayanıyor; bu işi ya ekonomik açıdan yapıyorlardır, ya da hobi olarak. Evimizde saksılarda balkonlarda yetiştirdiğimiz çiçekler hobidir.

Aynı şekilde son yıllarda özellikle Avrupa’da başlayıp ülkemizde de yaygınlaşan belirli bir küçüklükteki toprak parçasını ekip biçme isteği de hobidir. Bugün birçok ülkede belediyeler veya ilgili kurumlar belirli arazileri alıp 300-500 metre büyüklüklerde bölümlere ayırıp bunları isteyen kişilere tahsis ediyorlar. Hafta boyunca ağır ve stresli işlerde çalışan kişiler hafta sonu kendilerini bu arazilere atıp, toprakla uğraşıyorlar. Kendileri işleyip kendileri ekip biçiyorlar. Hatta bazı kişiler bu toprak parçalarına kendileri sahip olma yolunu seçiyor.

Biz de durum nedir? Şöyle kısaca bir göz attığımızda, babadan kalma toprakların nesilden-nesile geçerken miras yoluyla küçülüp adeta kuşa döndüklerini görüyoruz. Yüzlerce dönümlük tarlalar yerine birkaç dönümlük tarlalar görüyoruz. Yeni  40-50 dönümlük bağ veya fıstıklıkların yerine 1- 2 dönümlük bahçe ve bağları görüyoruz.

Büyük ölçekli bağ ve tarlalardan elde edilecek verim, bir aileyi değil birkaç aileyi beslemeye yeter. Burada yapılacak tarımsal faaliyetler profesyonel faaliyetlerdir. Ancak birkaç dönümlük tarla veya 1-2 dönümlük bağ ya da bahçeden elde edilecek gelir bir aileyi beslemeye yetmez. Yani buralarda profesyonel anlamda bir çalışmadan söz etmek mümkün değil.

O zaman geriye hobi olarak bir çalışma gerçekleştirme kalıyor. Bu büyüklükteki bir toprak bahçesine hobi olarak bakmakta çoğu zaman mümkün olamıyor. Böyle olunca da bu araziler  kaderlerine terk ediliyor. Bugün Siirt il geneline baktığımıza bu tür arazileri çok sık bir şekilde görüyoruz.

Bu açıdan ele aldığımızda birçok vatandaşın mağduriyetine yol açmasına rağmen son yıllarda yapılan mevzuat değişikliği ile belirli bir ebattan daha küçük olan tarım alanlarının bölünememesi ve hatta satılamaması kuralını sonuna kadar destekliyorum. Bu konuda yapılan mevzuat değişikliğini çok geç kalmış bir değişiklik olarak görüyorum. Keşke arazilerim bu kadar küçülmeden önce bu karar alınmış olsaydı.

Arazilerin verimli kullanılmasında en büyük etken olan mirasın paylaşılamaması  sorunu da apayrı bir yaradır. Onu da başka bir zamanda Siirt ölçeğinde ele almaya çalışırız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN