• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

BU KORKUYU HEP YAŞAYACAK MIYIZ?

Reklam
, 0 Yorum

Geçen hafta sonu yağışlar büyük zorluklara yol açtı ve bu durum doğal olarak zihinlerde bazı soruların doğmasına yol açtı. Örneğin bu korkuyu hep yaşayacak mıyız? Ya da bir başka deyimle her yağmur yağışında bu görüntülerle üzülecek miyiz? Yine yağmur yağdı, her zaman olduğu gibi yine yollar çöktü, ev ve işyerlerini sular bastı. Vatandaşlar işlerine öğrenciler okullarına gitmekte zorluklar çektiler.

Bu durum yalnız il merkezinde olsa neyse diyeceğiz, kendimizce geçmişten bugüne kadar bu alanda görev alanlardan hatalı bulduklarımızı, ihmali olduğuna inandıklarımızı hiç değilse bilinçaltımızda kınayacağız ama, durum öyle değil.

Şehirlerarası yollar statüsünde olan ilçe yolları, köy yolları başta Baykan ve Pervari ilçe merkezleri olmak üzere her yerde bilindik acı üzüntü verici manzara. Vatandaşa eziyet ve malına büyük zarar. Şükürler olsun can kaybımız yok.

Bunların her biri ayrı bir kurumun uhdesinde. Yani ayrı-ayrı kurumlar bu yollardan ve ilçe merkezlerinden sorumlu. Bu nedenle yalnız bir kurumu suçlayamıyor veya o kuruma çağrıda bulunup görevinizi iyi yapın diyemiyoruz.

Bu durumdan herkes sorumlu, bu nedenle genel bir analiz yapalım. Bu durumun nedenleri mutlaka araştırılmalı. İl ve ilçe merkezleri ilçe ve köy yolları gerekirse tek-tek ele alınmalı. Buna yol açan etken nedir? Neden en ufak bir yağmur yağışında cadde ve sokaklarda su baskınları oluyor? Buna yol açan yapılaşma için gerekli önlemler ele alınırken, altyapılarda yeni baştan ihtiyaca uygun bir şekilde ele alınmalıdır.

Yolların durumu da masaya yatırılmalı? Yolların güzergahları mı yanlış belirlenmiş? Ya da yapım aşamasında bazı ihmaller ve yolsuzluklar mı olmuş bunlar tek-tek açığa çıkarılmalıdır. Bunu hemen yapmalıyız, daha doğrusu yapmak zorundayız.

Özellikle önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde il merkezi ve  sorunlu olan ilçelerde belediye başkanlığına adaylığını koyacakların seçim vaatlerine bunu koymaları gerekiyor. Bizlerin de adayımızı seçerken, göz önünde bulundurduğumuz kriterlerin arasına bunu da eklememizde yarar vardır. Kentimi, ilçemi, beldemi yönetmeye aday olan kişi önemli ama meşakkatli ve pekte görünmeyen  bir konu olan altyapıya önem veriyor mu? Gelecekte daha rahat, su baskını endişesi, ister yaya ister sürücü olarak yolda yürürken zorluklar çekmek istemiyorsak mutlaka  seçim kriterlerimizin arasına bunu da  almamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN