• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

“BU NASIL STRATEJİK ORTAKLIK?”

Reklam
, 0 Yorum

Vatandaşlarımız, zamlara duydukları derin üzüntü ile rahatsızlığa rağmen, ülkemizi ilgilendiren önemli konulara yönelik gelişmeleri de dikkatle takip ediyorlar ve uğradığım her yerde bu duyarlılıklarına şahit olmaktayım.

Bilindiği gibi Suriye’de Fırat’ın Doğusu ile ilgili olarak stratejik ortak denen ABD’den bazı talepler var ve bu taleplerin dikkatte alınmadığından söz eden bazı vatandaşlar; “ABD güçlerinin terör örgütü YPG öncülüğünde kurulan Suriye demokratik güçlerine ait unsurları nasıl eğittiğini sosyal hesabından paylaştığı belirtiliyor. Bizde en yetkili ağızlar müttefik denilen ülkenin halen YPG’ye silah yardımının sürdürdüğünü, güvenlik koridoru konusunda samimiyetsiz bir davranış içinde olduğunu dile getirirlerken, havadan ve karadan gerçekleştirilen ortak devriyeye doğrusu bir anlam veremiyoruz.. ABD, yıllardan beri gerçek dost ve müttefiklikle bağdaşmayan davranışlar sergiliyor ve bu nedenle bizler, bu ülkenin hiçbir dediğine güvenilmemesi gerektiği görüşündeyiz… Bir anket yapıldığı taktirde halkımızın %90’ının bu ülkeye güven duymadığı ve kendisiyle yürütülen ortaklıktan rahatsızlık duydukları sonucunun çıkacağına muhakkak gözüyle bakıyor ve bu nasıl stratejik ortaklık sorusuna yanıt arıyoruz…” diyorlar.

ABD’nin müttefik ve stratejik ortaklıktan uzak tavır sergilediğini, ülkemizin en üst düzeydeki yetkilileri de dile getirmektedirler ve son zamanlarda bu seslendirmenin daha sık şekilde yapıldığına tanık olmaktayız. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumda, halkımızın bu ülkeye yönelik tepkilerini daha iyi anlıyor ve onlar gibi; “Madem ki samimiyetten uzak bir tavır sergilediği ifade ediliyor, şu halde neden arzuladığımız şekilde kesin bir mutabakat sağlanmadan onlarla ortak adımlar atıyoruz?..” diye de düşünmeden edemiyorum.

Ülkemizin bekasına tehdit teşkil edecek oluşumlara destek veren bir ülkeyle karşılıklı çıkarlar üzerinde sağlıklı bir müttefiklik inşa etmek mümkün değildir ve bu gerçek doğrultusunda tavır konmaz ise, müttefikliği ayaklar altına alan bu ülkeden herhangi bir kazanım elde etmemiz söz konusu olmayacak, geçmişte olduğu gibi olumsuz davranışlarının sebebiyet verdiği sıkıntılarla karşı karşıya kalınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN