• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

BU SENEDE KIŞTAN UMDUĞUMUZU BULAMAYACAĞIZ GİBİ

Reklam
, 0 Yorum

Bilim adamları iklimin değiştiğini belirtiyorlar ve gerçekten durum böyle. Artık eski iklimlerden bahsetmek pek mümkün olmuyor, eski kışları ve eski yağışları göremez olduk.  Bütün dünyada etkili olan bu durum Siirt’te de görülüyor. Siirt’in eski kışları ile günümüzdeki kışları neredeyse karşılaştırmak bile mümkün değil.

Son 15-20 yıldır hemen-hemen kışların bütününe baktığımız da kar yağışını çok az gördüğümüzü görüyoruz. Her kış mevsimin sonunda kar yağışına olan hasretimizi bir başka kışa bırakır hale geldik. Oysa daha önceki yıllarda doya-doya kar yağışı görüyorduk. Artık meşhur deyimle baharları değil, kışları özler olduk.

O kadar  fazla yağış oluyordu ki,  karlar o zamanlar sokakların dar ve pekte güneş görmemesi nedeniyle Nisan ayının sonlarına, hatta bazı yerlerde Mayıs ayının başlarına kadar yerde kalıyorlardı. Aylar boyunca karlara bata-çıka yürüyorduk. Birçok yerde, bu karlar buzlaşıyordu ve yerler sabun gibi kaygan oluyordu. Bu nedenle her yıl birçok hemşerimiz ayağının kayması sonucu bir yerini kırarak, sakatlanıyordu, son yıllarda bu tür vakaları duymaz olduk.

Galiba bu yılda böyle olacak gibi görünüyor. Bu satırların yazıldığı saate kadar doyasıya bir kar yağışı göremedik. Gerçi iklim değişikliğine bağlı olarak kar yağışının zamanı da değişti gibi. Bol kar yağışı gördüğümüz yıllarda yağışlar genellikle Aralık ayının sonlarında görülüyordu. Çok iyi hatırlarım, yıllar boyu yılbaşını karlı ortamlarda geçirirdik ve son yıllarda bu durum tamamen değişti. Artık, bazı yıllar Mart, hatta Nisan ve Mayıs aylarında bile kar yağışı görür olduk.

İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağışını görürüz. Hem de bahar aylarına doğru fazla kalmadan. Çünkü geç yağan karın  fazla bir faydası olmadığı gibi zararı da olabiliyor.  O dönemlerde hava sıcaklığı artmış olduğu için karlar yağdığı gibi eriyor. Bunun yanında hava sıcaklıklarının etkisiyle uyanan ağaçlarda karla birlikte gelen soğuktan etkilenerek çiçek döküyorlar.

Arapça deyimimizi, daha doğrusu duamızı hatırlayalım; “Allah kışımızı kış, yazımızı da yaz etsin” Kış mevsiminin bugünlerinde bol kar yağışı görmemiz ve ardından bahar ve yaz aylarında bol-bol mevsim meyve ve sebzelerini yiyebilmemiz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN