• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

BUDANAN DALLAR

Reklam
, 0 Yorum

Son iki yılı büyük sorunlarla geçiren fıstıkta sorunlar bitmek bilmiyor. Hastalıklar, zararlılar ve bunlarla mücadele hep gündemdeki yerini koruyor. İlaçlı, fiziki ve biyolojik mücadele konularında bahçe sahipleri henüz arz edilen bir düzeye gelebilmiş değiller. Yaptıkları çalışmaların önemli bir bölümü ya babadan kalma bilgilere ya da duyuma dayalıdırlar. Babadan kalma bilgilere genelde saygı duyarım; çünkü onlar yılların tecrübesine dayalı olarak ortaya çıkmışlardır. Ancak sorun, duyuma dayalı bilgilerde olan ortaya çıkıyor ve bunu özetlemek gerekirse her doğru, her yerde doğru değildir.

Bu nedenle bunların bilimsel verilere göre bilinçlendirilmelerinde büyük yarar vardır. Son zamanlarda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Üniversitemizin Ziraat Fakültesi işbirliği içerisinde epey yol aldılar. Toplantılar, seminerler, çiftçi gezileri birbirini takip ediyor. Ancak, bütün bu çalışmaların muhatap kitle olan çiftçilerde yankı bulması zaman alacaktır.

Buna güzel bir örnek, hemen her yerde tekrarlanmasına rağmen bahçe sahipleri zararlı girdiği için kestikleri dalları belirtilen şekilde imha yoluna gitmiyor. Ya onları olduğu gibi bırakıyor ya da getirip yakacak olarak kullanmayı tercih ediyor. Ama bunu da gerçekleştirinceye kadar  dalların içine dadanan sinekler çıkıp başka dallara gidiyorlar. Bir yeri onarayım derken birçok yeri de bozmuş oluyoruz. Örneğin birçok bahçe sahibi bu dalları getirip evinin önüne yığıyor ve bu ortam sinekler için oldukça ideal.

Daha henüz erken, ancak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi yetkililerinin bu konu üzerinde biraz daha durmasında yarar vardır. Onların bu konudaki çabalarına birebir tanıklık etmiş bir insan olarak bunları yazmak bende tuhaf duygulara yol açıyor. Ancak sorun çözülmediği sürece üzerinde durmak ve belirli çözüm alınacak aşamaya gelinceye kadar da dozajı arttırmak gerekiyor.

Fıstıkçılık alanında yürütülen çalışmaları her zaman olduğu gibi takdirle karşıladığımızı bir kez daha belirterek, olup olamayacağını kestiremediğim bir öneride de bulunacağım. Acaba ilaçlama ve mücadelede toplu çalışma gerçekleştirilemez mi? Bu konuda yasal mevzuat var mı bilemiyorum. Varsa bile uygulamasının öyle kolay-kolay olmayacağını da biliyorum. Ama ne yapalım ki birçok kişinin bahçesine, bağına yeteri kadar önem göstermediği bir yerde insan böyle hayaller peşinde koşar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN