• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

“BUNUN NERESİ MÜTTEFİK”

Reklam
, 0 Yorum

Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeler; çok yönlü sıkıntılarla boğuşmalarına rağmen halkımız gündemindedir ve bu tutumlarının üstün vatan sevgisinden kaynaklandığı tartışılmazdır. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili verdiği mesajlardan birinin; “Binlerce kilometreden gelip kabadayılık yapmaya, hak iddia etmeye ve koruyucu melek rolü oynamaya kalkanlar var. Bunların kabul edilmesi mümkün değil. Bunlar gelir ve geldikleri gibi gider..” olduğuna değinen bazı hemşerilerimiz; “Herhalde ABD’yi kastediyor..” değerlendirmesini yaptıklarından, uzun yıllardan beri halkımıza “müttefik” diye ifade edilen bu ülkenin Türkiye’mize karşı icra ettiği sayısız küstahlıklarından bir yenisi üzerinde durmak isterim.

Doğu Akdeniz’de suların ısındığı bir süreç yaşanıyorken ABD’nin Güney Kıbrıs Rum yönetimine uyguladığı silah ambargosuna son vereceğini açıklaması şüphesiz müttefiklikle bağdaşmaz ama geçmişte aldığı kararlarla olduğu gibi bu karara da tepki gösterildikten bir müddet sonra yine kendisine “müttefik” denilecek. ABD’nin birçok konuda ülkemize karşı uyguladığı ve halkımızın büyük tepkisini çeken sayısız tutumlarından sadece çok daha önemli telakki ettiğim birini örnek vermekle yetineceğim. 15 Temmuz 2016’da ülkemizi ele geçirmeye kalkışan bir hainin, ilgililerimizce defalarca yargılanmak üzere  gönderilmesi talep edildiği halde, bu isteğe kulak tıkayan ABD yönetimi, kendisini barındırmaya devam ediyor,  koruyor. Yani ülkemizi ele geçirmeye kalkışan haini bizlere teslim etmeyen ülkeyle müttefiklik yine de sürdürülüyor.            

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum yönetimine uyguladığı silah ambargosunu kaldıracağı açıklaması, bu ülkenin gerçek yüzünü bir kere daha göstermiştir ve bunu bilen halkımızın süper güce olan tepkisi daha da büyümüştür. ABD’nin her dönemde dile getirilen müttefiklik ve stratejik ortaklıkla bağdaşmayan tutumlar icra ettiği görüşünü paylaşan vatandaşlarımız, bu ülkeye karşı duyulan ve tepkilerini öfkeye dönüştüren çok sayıdaki küstahlıklarını sıralarlarken; “bunun neresi müttefik?” sorusuna da yanıt arıyorlar.

Birçok hemşerimin paylaştıkları bu görüş, fırsat buldukça dile getirmeye çalıştığım bir görüştür ve dış politikamız açısından da çok düşündüren bir durumdur.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN