• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

BÜROKRASİDEKİ HIZ

Reklam
, 0 Yorum

Her zaman bürokrasideki hantallıktan ve ağır işleyişten yakınır dururuz. Çünkü gerçekten bazen insanı çileden çıkartan durumlarla karşı karşıya kalırız. Çok kısa yoldan çözülebilecek bir sorun, dolambaçlı yollar tercih edilerek çıkmaza sokuluyor ve dolayısıyla çözümü de gecikiyor. Haklı olarak bu gibi durumlardan yakınırken, güzel örnekleri vermemek de haksızlık olur.

Örneğin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünün hızından bahsetmemek haksızlık olur. Geçen gün il Müdürü Bülent Cömert’le sohbet ediyorduk. Yeni kimlik kartları, sürücü belgesi ve pasaportların verilme işlemlerini anlatıyordu. Vatandaşı bekletmediklerini ve  bu amaçla randevulu sistemle çalıştıklarını ancak buna rağmen gelen vatandaşları geri çevirmeyerek randevu alarak gelen vatandaşların işlemlerinin tamamlanmasının ardından bunlarında işlemlerini tamamladıklarını söyledi ve söylediği ilginç bir şey de oldu. Cömert, kimlik kartları, sürücü belgeleri ve pasaportların üç gün içerisinde sahibine teslim edilmeye başlandığını söyledi.

Bunların Ankara’dan hazırlanıp gönderildiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu söylemin çok iddialı olduğu düşüncesine kapıldım. Buradan elektronik ortamda belgeler doldurulacak ve bu belgeler Ankara’da kağıda dökülerek üç gün içerisinde yurdun dört bir köşesine ulaştırılacak. Özellikle ülkemizdeki bürokrasinin geçmişteki ağır işleyişini iyi bilen bir insan olarak bunun çok zor gerçekleşeceğini düşündüm.

Bir yandan bunları konuşurken bir diğer yandan da emekli bir arkadaşın yeşil pasaport başvurusu işlemleri  yapılıyordu. İşlemler gerçekten çok kısa bir sürede tamamlandı. Sanırım 10-12 dakika gibi kısa bir sürede bütün işlemler bitirildi. Bir kez daha belirteyim; Cuma günü mesai bitimine yakın bir zamanda yapılan başvurunun ardından, Pazartesi günü  öğle saatlerinde pasaportu arkadaşımıza teslim edildi.

Tam çağımıza uygun bir hız ve hep arzuladığımız bir durum. Gerek kurumdaki işlemlerde, gerekse pasaportun hazırlanıp gönderilmesinde gerçekten çok hızlı davranıldı. Yukarıda belirttiğim gibi kötü tutum ve davranışlarla olayları yansıttığımız gibi bu tür güzel örnekleri de yansıtmak gerekiyor.

İl Müdürü Sayın Bülent Cömert’in şahsında il özelinde bütün personellerini ve ülke genelinde bu hıza ulaşılmasında emeği geçen herkesi kutlarken, darısı diğer bütün kurumlarımızın başına diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN