• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

BÜYÜYEN TEPKİ

Reklam
, 0 Yorum

Vatandaşlarımızın hayat pahalılığına duydukları tepki, son zamanlarda daha da büyüdü ve bu tepkinin aşağılara çekilebilmesine yönelik umut veren gelişmeler olmamasının karamsarlığa yol açtığı gözlemleniyor. Son zamanlarda fiyatı büyük boyutta zamlanmayan hiçbir ihtiyaç kalemi kalmadı ve satın alma gücünü yitirenler, insanca yaşam koşullarının düzeltilmesini istiyorlar.

Milyonlarca işsiz insanımızın ne yaptıkları, nasıl geçindikleri hususu büyük önem taşıyor ve maalesef bu insanlarımıza ne zaman ekmek kapısı aralanacağı noktasında sağlıklı bir tahmin yapma şansına sahip değiliz. Her şeyden önce milyonlarca insanımız gücünün atıl durumda bulunması, ekonomimiz adına önemli bir talihsizliktir ve ekonomiyi düze çıkarabilmede en önemli faktörlerden birinin daha çok üretmek olduğu belirtilirken, koyu işsizlik yüzünden bunu gerçekleştirme şansımız olmadığını söylemek, yanlış bir tespit olmaz sanırım.

Ülkemizde her vatandaşın insanca yaşam hakkına kavuşmasını istemesi en doğal hakkıdır ve bu istek doğrultusunda büyük çoğunluğun umduğunu bulmadığı gerçeğine baktığımızda, önemli konuda mağduriyet yaşandığına hükmetmemek imkansızdır. Gerçek işsiz sayısının 10 milyonun çok üstünde olduğu ifadeleri, çoğu ailenin bu olumsuzluğu yaşadığının bir göstergesidir.

Bunca işsizin üretime yönelik istihdam edilmelerini kısa zamanda sağlamak mümkün olmadığından, bu konuda sıkıntı çeken ailelerin nasıl rahatlatılabilecekleri noktasının önemsenmesi gerekmektedir. Milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin en önemli halkasını ücret dengesizliği teşkil ediyor ve aylık gelirleri yüksek olan aileler ile asgari ücrete talim eden ailelerin işsizlik açısından çektikleri sıkıntılar farklıdır. Yüksek ücret alanların işsiz çocukları varsa onlara bir şekilde sahip çıkma şansları vardır. Kendilerine yetmeyen asgari ücretlilerle diğer dar gelirlilerin işsiz çocukları varsa, onlara sahip çıkma şansları söz konusu değildir. İşte, bu konuda üzerinde önemle durulması gereken husus, ücret dengesizliğini gidermektir. Adil paylaşım noktası dikkate alınırsa, sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenmesi sağlanabilir ve bu beklentiyi gerçekleştirmek hiç de zor değildir.

Bir müddet için ücret zamlarını seyyanen uygulamak, yani herkesin ücretine aynı oranda zam yaparak böylelikle dengesizliği makul bir seviyeye çekmek, ya da bir müddet için yüksek ücret alanların maaşlarına zam yapmayarak, sadece ücret dengesizliğinin mağduriyetini yaşayanların ücretine zam yapmak suretiyle sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenmesi sağlanabilir. Bunun yapılmaması, “İnsanca yaşamak sadece bizim hakkımızdır!..” zihniyetinin devamı olarak görüleceğinden büyüyen tepkiyi daha da tırmandıracaktır!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN