• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

CAMİ Mİ, OKUL MU!

Reklam
, 0 Yorum

Ziraat Bankası Siirt Şubesinin eski binasının bulunduğu arsanın önünden geçerken, inşaat için etrafının korumaya alınması çalışmalarına başlandığını gördüm. Yıktırılarak binanın arsası cami olarak değerlendirilecekmiş. Şimdi desek ki, bu alanda camie ihtiyaç yok, hemen feveran koparılır ve (vay dinsizler vay, cami inşaatına karşı geliyorlar) diyenler olacaktır. Ancak, bunu göze olarak gerçeği söylemekte yarar var. Şehrimizde ihtiyaç fazlası o kadar çok cami var ki, bunlara yenilerini eklemek, acaba dine hizmet etmek mi olur!

Yıktırılan Ziraat Bankasının üzerinde cami kurulacağı belirtilen arsasının konumuna bir bakalım. Yüz metre ötesinde Şeyh Hasan Camii, yine yüz metre ilerisinde Fatih pasajı camii, 500 metre ilerisinde Çarşı Camii ve Ebulvefa Camileri, Güres Caddesi üzerinde Şeyh Hasan haricinde 3 mescit daha var. Bütün bu cami ve mescitler Cuma namazı haricinde boş duruyorlar. 3-5 kişiden başka cemaatleri yok!

İslam dininde asıl olan cami cemaatlerini mümkün mertebe birleştirerek bir araya germektir. Cemaatlerin dağılmasına ve birbirlerinden kopmalarına yol açan camiler, mescitler israftır. Bir zamanlar, birbirlerinin camilerinde namaz kılmak istemeyenlerin yaptıkları camiler ve mescitlere dönüştürülmüş olurlar. Yine İslami kurala göre Cuma günleri bir cami dolmadan ikinci bir camide, ikinci cami dolmadan üçüncü camide namaz kılmak mekruhtur. Cuma namazı kılınan camilerin bile ihtiyaca göre tespit edilmeleri gerekir. Peygamber Efendimiz döneminde Mescidi Nebevi dışında Medine’de yapılan ikinci bir camide namaz kılınması yasaklanmıştır.

Bize göre, Ziraat bankası eski şubesinin alanının okul olarak değerlendirilmesi çok daha gerekli ve dini açıdan dahi çok daha uygundur. Hele bu bandemi döneminde ne kadar okul, ne kadar sınıf olsa, kurallara uymak açısından yine de yeterli olmayacaktır. Pandemisiz normal durumlarda bile Okullarda ikili öğretim devam ederken, birçok yörede küçük çocuklar sabah ezanıyla birlikte okula gitmek zorunda kalırlarken, Cuma günleri hariç zaten boş kalan camilere yenilerini eklemek ne derece İslamidir, bunun kararını siz veriniz.

Cami inşa etmekle, din kuvvet bulmaz. İslamiyet’in kuvvet kazanması da eğitime bağlıdır. Önceliği eğitime vermek, Kur’an-ı Kerimin de emridir. Unutmayalım ki dinimizin ilk emri (İKRA = OKU) dur. Bu yazımızı okuyanlar, lütfen vakit namazlarında camilere gitsinler bakalım, camilerin doluluk oranı nedir, buna göre bir değerlendirme yapsınlar. Biz, camilere değil, cehalete karşıyız. Bunun için önceliğimiz okul inşaatları olmalıdır. Yoksa, cemaati olmayan cami yapmışsın, ne yazar!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN