• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

CAMİLER Mİ, CEMAATLER Mİ?

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda yalnız ülkemizde değil, bütün İslam aleminde camilerin sayısı artıyor ve kaliteleri de yükseliyor. Daha modern ve daha çok işlevselliği olan pırıl-pırıl camilerimiz oluyor. Her tarafı ışıl-ışıl parlayan, sıcak suyu olan, halılarına ayak bastığınızda ayağınızın tüylerine gömüldüğü kaliteli halılar…

Doğal olarak ilimizde bundan nasibini alıyor. Son yıllarda ilimizdeki cami ve mescit sayısında bir artış görülüyor ve sanırım il merkezindeki cami ve mescit sayısı 130’lar civarındadır. 360 bin nüfuslu bir kentte 130 cami ve mescit. Ortalamaya vurduğumuzda yaklaşık 3 bin kişiye bir adet cami veya mescit düşüyor. Tabii ki bu rakamın içerisinde çocuklar, bayanlar ve dışarıya çıkamayan engellilerde dahil. Yani, cami ve mescit sayısı bakımından durumumuz gayet iyi ve makul sayılabilecek bir durumdayız.

Bunlar güzel, ancak tabiri caizse madalyonun bir de öteki yüzü var. Geçen günlerde Mevlid Kandilini kutladık. İlimizin en büyük ve merkezi camiinde okunacak olan Mevlidi Şerifi dinleyerek bu geceyi değerlendireyim dedim. Ne yalan söyleyeyim daha camiye girerken hayal kırıklığına uğradım. Cami adeta bomboştu. Böyle bir gecede caminin tıklım-tıklım olmasını beklerken, namaza durduğumuzda ancak üç saf vardı. Böyle kutsal bir gecede, böylesine merkezi bir yerde bulunan ve tabiri caizse ana program olarak kabul edilebilecek bir programda bu kadar cemaat insanı doğal olarak düşündürüyor.

Sanırım kıyametin alametlerinden biri de ahir zamanda camilerin güzelleşmesi, ancak cemaat açısından yetim kalmasıdır. İşte günümüzde tam da bunu yaşıyoruz. Cami sayıları artıyor, güzelleşiyorlar ancak, acı gerçek cemaat yok. Camiler ıssız camiler bomboş.

Namaz kılmak isteyip de cami biraz uzak olduğu için ya da caminin halılarının güzel olmaması nedeniyle namazını eda etmekten vazgeçen kaç kişi var sorusunu sormak yerine, ağırlığımızı insanlarımızı namaza alıştırmaya verelim. Namaz kılmaya kararlı bir insan hasır üzerinde de, kilim üzerinde de ve hatta yeryüzünün cami olduğu gerçeğinden hareketle yol kenarında da namazını kılar ve ibadetini aksatmaz, Yüce Yaradan’a karşı kulluk görevini yerine getirir.

Özetle, boş camiler hepimizi düşündürmeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN