• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

ÇAY-SİMİT HESABI ÜZERİNDEN ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ!!!

Reklam
, 0 Yorum

Aklı evvel vekilin biri çıkmış, milletle dalga geçercesine ÇAY-SİMİT HESABI üzerinden asgari ücretin ne kadar yüksek(!) olduğunu savunuyor. Gerçekten, bir utanmazlık örneği!

Hatırlanacağı üzere Tarım Bakanı  Bekir Pakdemirli de daha önce hayat pahalılığından şikâyetçi olanlara cevap olarak ‘Ucuz sebze meyvelerden tüketin’ ve  ‘Et yerine tavuk yiyin’ gibi veciz tavsiyelerde bulunmuştu! Bu defa da AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan ilginç bir yorum geldi.

Çankırı milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu Çankırı’nın Yapraklı ilçesinde yaptığı bir konuşma esnasında bir çayın 1 TL, simit fiyatının da 1 TL olduğunu söyleyip “5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı. AK Parti kurulduğunda 2002 yılında asgari ücretli vatandaşımızın maaşı sabah, öğle, akşam çay simit almaya yetmiyordu. Şimdi asgari ücretlinin maaşı ne kadar? 2 bin yirmi lira. Koyduk kenara. Bir çay bir simit iki lira. Beş kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. Günde 30 lira. Ayda ne yapar, 900 lira. 2020 lira eksi 900 lira ne yapar; demek ki bin 120 lira cebinde kalıyor. Daha mı iyi daha mı kötü” dedi.

Muhammet Emin Akbaşoğlu yapmış olduğu konuşmanın ardından salondakilerden yeteri kadar tepki alamayınca tekrar ‘Daha mı iyi daha mı kötü?’ diye sordu. Kalabalıktan istediği karşılığı yine alamayan Akbaşoğlu bir vatandaşı “Soruyorum matematik yaptık muhterem, şöyle kalk bakayım ayağa”  sözleriyle vatandaşı yerinden kaldırarak sorusunu yenilediği görüldü.

Gerçekten, aymazlık diye buna denilir. Günde üç öğün ve her öğünün yemeği bir çay, bir simit üzerinden hesap yapmak!

Peki, bir insanın günde 3 öğün sadece çay ve simit alarak yaşamını sürdürmesi mümkün mü. Sağlık örgütlerinin konuya bakış açıları nedir. 20–24 yaş grubunda yetişkin kadınların günde asgari 2.000 kalori almaları gerekmekte.

Hareketsiz yaşam tarzına sahip 20–40 yaş arasındaki erkeklerin ise sağlıklı bir yaşam için günde asgari 2.400 kalori almaları önerilmekte. Bir simit ortalama 250 kalori olarak hesaplanırken, bir bardak çay ise sadece 10 kalori vermekte. Günde 3 simit ve 3 çay tüketen birinin toplam 780 kalori alabileceği hesaplanmakta!

Her öğün 1 çay, 1 simit ile yetinmek, insan hayatının yaşamı için gerekli asgari kalorinin ancak üçte biri oluyor. 900 ile 3’ü çarpsanız, 2700 TL olur. Yani, vatandaş sadece çay-simit ile yaşamını sürdürmek zorunda kalsa, 5 kişilik bir aileye asgari 2700 TL gerekmekte.

Bu ailenin kira, giyim, elektrik, su, yakıt problemleri, okulda okuyan çocuklarının eğitim masrafı ve daha nice harcama kalemleri olacağını da unutmamak lazımdır.

Evet, çay-simit hesabıyla yapılsa bile asgari ücretin ne kadar yetersiz olduğu ortada! Hem, vatandaşlara çay-simit üzerinden hesap yapan bu sayın vekile sormak lazım. Acaba sabah, öğle ve akşam yemeklerinizde sofranızda etlisinden, sütlüsüne, sebzesinden, meyvesine, tatlısından içeceğine kaç çeşit yemek var!

Sayın vekillerimiz, Milletle dalga geçmeyi bırakın lütfen!

TAŞLAMALAR

ÇAY-SİMİT HESABIYLA

ASGARİ ÜCRET BEYLER

ÇOK HEM DE ÇOK YÜKSEKMİŞ

HABERİMİZ YOK MEĞER

 ÜÇ ÖĞÜN ÇAY VE SİMİT

İLE DOYMANIZ MÜMKÜN

ASGARİ ÜCRETLİLER

NEDEN BU KADAR ÜZGÜN

BİR ÇAY, BİR SİMİT YİYİN

SABAH, ÖĞLE VE AKŞAM

NEFSİ TERBİYEDİR BU

ZAHİTLİK BU VESSELAM

MİLLETLE DALGA GEÇMEK

DENİLİR BİLİN BUNA

VEKİLE KEPÇE-KEPÇE

HALKA ÇAY KAŞIĞIYLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN